Այսօր ուխտի էինք գնացել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար. վիրավորված էր, բայց հպարտ՝ վերածաղկումի պատրաստ
Հոկտեմբերի 10-ին «Սյունյաց երկիրն» այցելեց Արցախ. ուխտի էինք գնացել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար, ինչպես եւ Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու  մայր տաճար:
Մեր ուխտագնացությունը համընկավ Սուրբ Թարգմանչաց տոնին եւ այդ առիթով կազմակերպված մեկ այլ նախաձեռնության:
Գրիգոր Տաթեւացու «Գիրք հարցմանց»-ի թարգմանության հեղինակ Սուսաննա Գրիգորյանը դեռեւս սեպտեմբերի 25-ին էր  պայմանավորվել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ՝ Թարգմանչաց տոնի օրը նրան ընծա բերելու Հարցմանց գրքի թարգմանված օրինակը: Սակայն  երկու օր անց սկսվել էր պատերազմը: Սուսաննա Գրիգորյանը հաշվի չառնելով ստեղծված ոչ անվտանգ վիճակը, փորձել էր կատարել իր խոստումը, եւ գրքի մի խմբաքանակով  հասել  Գորիս:
Գորիս քաղաքում մեկտեղեցինք մեր ցանկությունները եւ բռնեցինք Արցախի ճանապարհը:
Մեր խմբի մեջ էին նաեւ լրագրող Սուսաննա Բաբաջանյանը եւ  Խաչատուր Հայրապետյանը:
Նախ այցելեցինք Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճար, որտեղ մոմավառություն կատարեցինք ու աղոթեցինք մեր մարտիրոսացած  հերոս զավակների սրբացած հոգիների  եւ մարտնչող զինվորների կյանքի ու առողջության համար:
Լեռնային Ղարաբաղում մեզ ընդունեց Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ,  գերաշնորհ տեր Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Սուսաննա Գրիգորյանը «Գիրք հարցմանց»-ի խմբաքանակն ընծայեց Սրբազան հորը, ով բարձր գնահատեց կատարված աշխատանքը՝ արժեւորելով տաթեւացիագիտության մեջ նրա ծանրակշիռ ներդրումը՝ թարգմանության հեղինակին մաղթելով ստեղծագործական նոր  հաջողություններ:
Սամվել Ալեքսանյանն էլ երախտագիտության խոսք ուղղեց Պարգեւ արքեպիսկոպոսին՝ մեր ժողովրդի համար ծանրագույն այս ժամանակաշրջանում միասնության, համախմբան յուրօրինակ խորհրդանիշ դառնալու եւ մարտադաշտ ելած զինվորին պարբերաբար ոգեշնչելու համար:
Պարգեւ արքեպիսկոպոսը պատասխանեց նաեւ «Սյունյաց երկրի» հարցերին ( հարցազրույցի տեքստը՝ առաջիկա ժամերին):
Հանդիպման ավարտին մենք էլ մեր հերթին  արժանացանք Սրբազան հոր օրհնությանը:
Այնուհետեւ ուխտի գնացինք Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար:
Տխուր էր մայր տաճարը… Վիրավորված էր, բայց հպարտ՝ վերածաղկումի պատրաստ…
Կիսաքանդ տաճարում կրկին մոմավառություն կատարեցինք եւ աղոթեցինք մեր նահատակված հերոս տղաների հոգիների համար: