Դիմադրություն միևնույն է՝ լինելու է. Ռուբեն Վարդանյանը ծավալուն հարցազրույց է տվել Caucasus Watch-ին
Caucasus Watch պարբերականին տված ծավալուն հարցազրույցում ոչ միայն ներկայացրել եմ իրավիճակն Արցախում, այլև խոսել հնարավոր սցենարների, տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական զարգացումների մասին ու նաև այն մասին, թե ինչի մենք պետք է պատրաստ լինենք:
Նշել եմ երեք կարևոր գործոն.
Առաջին՝ դիմադրելու և մեր իրավունքների համար պայքարելու ցանկությունը պետք է ավելի հստակորեն ձևակերպվի՝ և՛ մեր ներքին ճակատը համախմբելու, և՛ աշխարհում մեզ ավելի հստակորեն դիրքավորելու համար:
Երկրորդ՝ մենք պետք է պատրաստ լինենք համաշխարհային ստատուս քվոյի վերափոխմանը և պատրաստ լինենք նոր սպառնալիքներին դիմակայելու և նոր հնարավորություններից օգտվելու։
Երրորդ՝ Ալիեւը այս պահին փորձում է առավելագույնն ստանալ կարճաժամկետ հեռանկարում՝ չմտածելով երկարաժամկետ ապագայի մասին: Իսկ ո՞վ գիտի, թե ինչ է լինելու 20 տարի հետո: Երկիրը, որը բացառապես կախված է նավթի ու գազի եկամուտներից, շուտով կարող է հայտնվել բազմակողմանի ճգնաժամի առջև:
Կարևոր է մարդկանց և ռեսուրսները համախմբել կենսունակ և իրականանալի սցենարների շուրջ: Պատրաստ լինելով վատագույնին՝ մենք միաժամանակ պիտի ձգտենք ամեն ինչ անել դրանք կանխելու համար: