Հին եկեղեցիներում վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում
Արցախում առաջիկայում նոր եկեղեցի կառուցել չի նախատեսվում, բայց հին եկեղեցիներում վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում :
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` այս մասին այսօր` ապրիլի 28-ին հրավիրած թեմատիկ ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը` անդրադառնալով Արցախում եկեղեցաշինության գործընթացին:
«Ամարասի վանական համալիրում ընթացող շինարարությունն արդեն երրորդ փուլում է, այսինքն՝ 2023 թվականին եկեղեցու ողջ շինարարական աշխատանքը կավարտվի»,-ասել է տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` ըստ ծրագրվածի, մոտ ժամանակներս կայցելեն ԱՀ Մարտունու շրջանի Հացի համայնքում գտնվող Բռի Եղցի վանք` կազմակերպելու սրբավայրի և հարակից տարածքի մաքրություն:
«Մաքրման աշխատանքներ կիրականացնենք նաեւ Մսմնա գյուղում գտնվող Շոշկավանք, Մարտակերտի շրջանում գտնվող Երիցմանկանց վանքում։ Դրա հետ մեկտեղ էլ կկազմակերպենք ուխտագնացություն: Այդ տեսակ աշխատանքներ արդեն իսկ կատարել ենք Հակոբավանքի տարածքում, Ճարտարի Եղիշե վանքում»,-նշել է Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը: Նրա խոսքով՝ ամեն ինչի հիմքում պետք է լինի հոգևորը: Եթե շինության հիմքում հոգևորը չկա, ապա շենքը ճիշտ չի կառուցվի։