Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները ներխուժել են Բեյրութի օդային տարածք. ԶԼՄ
Իսրայելական ռազմաօդային ուժերի կործանիչները խախտել են Լիբանանի օդային տարածքը եւ հայտնվել Լիբանանի մայրաքաղաքի երկնքում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, հայտնել Է Al Mayadeen հեռուստաալիքը: Նրա տեղեկատվության համաձայն ՝ ինքնաթիռները միջին եւ ցածր բարձրության վրա թռիչքներ են իրականացնում քաղաքի երկնքում: Երկնքում նաեւ անօդաչու թռչող սարք է սավառնում, դրա շարժիչի աղմուկը լսվում է Բեյրութի հարավային ծայրամասերում:
Լիբանանի ԶՈՒ հրամանատարության աղբյուրը հայտնել է, որ հունվարի 5-ին Իսրայելի ՌՕՈՒ-ն առնվազն 10 անգամ ներխուժել է երկրի օդային տարածք, նրանք ինտենսիվ թռիչքներ են իրականացրել Բեյրութի եւ մայրաքաղաքից հարավ գտնվող Բշամուն, Շուեյֆաթ եւ Արամուն շրջաններում: Ինքնաթիռները գրոհներ են նմանակել Մարջայուն եւ Բինտ Ջբեյլ հարավային քաղաքների, ինչպես նաեւ Տիր նավահանգստի շրջակայքի վրա: Արձանագրվել է իսրայելական ռազմածովային ուժերի մոտորանավակների կողմից ծովային սահմանի կրկնակի խախտում էն Նակուրա հրվանդանի մոտ։
Լիբանանը 2020թ-ին բազմիցս բողոք է հղել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Իսրայելի դեմ ՝ ուշադրություն հրավիրելով այն բանի վրա, որ նրա օդային տարածքն օգտագործվում է հարևան Սիրիայի տարածքում ռազմական օբյեկտների վրա հրթիռային հարվածներ հասցնելու համար։
Լիբանանում ՄԱԿ-ի Ժամանակավոր ուժերի հրամանատարությունն իսրայելական ավիացիայի հետախուզական թռիչքները համարում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձեւի խախտում, որը հրադադարի ռեժիմ է սահմանել սահմանին 2006 թվականի ամռան հակամարտությունից հետո:
Իսրայելցի զինվորականները նման թռիչքներն արդարացնում են շիա զինված «Հըզբոլլահ» ոստիկանության գործողություններին հետեւելու անհրաժեշտությամբ, որի մարտիկները հարեւան Սիրիայում կռվում են կառավարական զորքերի կողմից: Վախենալով «Հըզբոլլահ»-ի հարձակումներից ՝ իսրայելական հրամանատարությունը հունվարի 2-ին Մեթուլլա քաղաքի մոտ սահմանային շրջանը հայտարարել է փակ ռազմական գոտի։ Ավելի վաղ այնտեղ անցումներ էին հայտնաբերվել Իսրայելի տարածք տանող արգելապատնեշներում։