Լեռնային Ղարաբաղում բացվել է առաջին ուղղափառ եկեղեցին
Լեռնային Ղարաբաղում՝ Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող ռուսական ռազմական ճամբարի տարածքում, բացվել է Քրիստոսի Ծննդյան առաջին ուղղափառ եկեղեցին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Արարողությանը ներկա են եղել Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Գենադի Անաշկինը։
«Ցավոք, Ղարաբաղում ռուսական ոչ մի եկեղեցի չի պահպանվել, բոլորը բոլշևիկների կողմից ավերվել են խորհրդային տարիներին, և այս հանգամանքից ի պատիվ Քրիստոսի Ծննդյան տոնին կանգնեցված ռուս ուղղափառ եկեղեցին սուրբ, պատմական նշանակություն է ձեռք բերում»,- ասել է Ստեփանակերտի ռուսական համայնքի ղեկավար Ալեքսանդր Բոդրովը։
Տաճարի բացումից հետո այնտեղ կատարվել է առաջին աղոթքը։
Հիշեցնենք, որ չորեքշաբթի Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող ռուսական ռազմական ճամբարի տարածքում բացվել է խաղաղապահի հուշարձանը՝ ի պատիվ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի մեկամյակի։