350 հազար մարդ ճռռում է, որ պահի 800 հազար մարդու. Ինչո՞ւ Հայաստանում շատերը չեն ուզում աշխատել, որովհետև աղքատության նպաստ են ստանում
09.11.2018 16:05
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Աստանայում հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նա անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությանը, առաջիկա ընտրություններին, ինչպես նաև երկրում դեռևս առկա խնդիրներին: «Ինչո՞ւ Հայաստանում շատերը չեն ուզում աշխատել. որովհետև աղքատության նպաստ են ստանում: Մտածում են՝ եթե աշխատեն, նպաստից կզրկվեն: Իրանց կովերին մորթում են, որ աղքատության նպաստ ստանան, հեռուստացույց չեն առնում, որ աղքատության նպաստ ստանան: 350 հազար մարդ ճռռում է, որ պահի 800 հազար մարդու»,- ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ դեռևս պարզ չէ, թե այդ նպաստառուներից քանի՞սն են իրական կարիքավորները. «Մարդ կա տանը նստած է, բայց միլիոնատեր է: Քրեական գործերից մենակ մեկով մի փոքր քաղաքում 500 մլն դրամի վնաս է հասցվել բյուջեին: Մենք ոչ թե մարդկանց ասում ենք՝ աղքատ յոլա գնացեք, որ ընտրություններին գանք, 5000 դրամ ընտրակաշառք տանք, այլ ասում ենք՝ վեր կացեք, դուք կարող եք: Էն քաղաքականությունը, որ մինչև հիմա տարվել է՝ հետ պահել մարդկանց աշխատելուց, մենք դա 180 աստիճանով փոխելու ենք»: