«Աբու-Լալա Մահարի». նոր շունչ Գորիսի դրամատիկական թատրոնում
Հոկտեմբերի 21-ին Գորիսի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան դրամատիկական թատրոնում տեղի ունեցավ «Աբու-Լալա Մահարի»  ներկայացման առաջնախաղը՝ ըստ հայ մեծանուն գրող Ավետիք Իսահակյանի համանուն պոեմի:
Անդրանիկ ներկայացումը վերածվել էր մշակութային իրադարձության, քանզի այն աչքի էր ընկնում հետաքրքիր ու ինքնատիպ լուծումներով:
Բացման խոսքում թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ ներկայացումը պատրաստել են թատրոնի 89-րդ թատերաշրջանի մեկնարկի եւ մեծ վարպետ Ավետիք Իսահակայան 150-ամյակի առթիվ. «Սա յուրատեսակ ներկայացում է. մեր հրաշալի դերասանները հաղթահարել են այն բոլոր պատնեշները, որոնք դրված էին նրանց առջեւ»,- ասաց ռեժիսորը:
Ներկայացումը տպավորեց հանդիսատեսին իր բովանդակային լրջությամբ ու բեմական արտահայտչամիջոցների ներդաշնակությամբ։ Ստեղծագործական խմբին հաջողվել էր պոեմի խոհափիլիսոփայական ծանր ու խոր բովանդակությունը փոխանցել բեմական լեզվով՝ պահպանելով Իսահակյանի գլուխգործոցի հնչեղությունն ու արդիականությունը։
«Աբու-Լալա Մահարին» արդիական է հատկապես այսօր, համահունչ է ժամանակակից մարդու ներաշխահին, քանզի բոլորս էլ պետք է մաքրվենք, ասել է թե՝ դեպի արեւը գնանք․․․
Հատուկ գնահատանքի են արժանի դերասաններ Սերժիկ Սայունցը, Միքայել Մաշուրյանը, Ակսել Բակունցը, Մհեր Ղազարյանը, Հարութ Բադիրյանը, Գառնիկ Մկրտչյանը, Էլմիրա Լալաբեկյանը, Աննա Խաչատրյանը եւ Կամո Մանանյանը, ովքեր խորությամբ ընկալել են պոեմի փիլիսոփայությունը։ Նրանց խաղը տպավորիչ էր ոչ միայն արտաքուստ, այլև ներքին հոգեվիճակի ճշգրիտ փոխանցմամբ։
Ներկայացման բեմական տարբերակն ու երաժշտական ձեւավորումը եւս առանձնանում էին բարձր պրոֆեսիոնալիզմով (ձեւավորող՝ Դավիթ Հարությունյան):
Երաժշտական լուծումները ներդաշնակ էին բեմադրության տրամաբանությանը, որն իբրեւ մեկ ամբողջություն՝ միախառնելով խոսքը, շարժումն ու լռությունը՝ ստեղծել էր խորհրդավոր մթնոլորտ: Իսկ նկարիչ Քրիստինե Վարդանյանի ջանքերով յուրաքանչյուր տեսարան դարձել էր յուրօրինակ գեղարվեստական կտավ:
Առաջնախաղի ավարտին հանդիսատեսը երկարատեւ ծափահարություններով արժեւորեց դերասանական կազմի եւ ստեղծագործական ամբողջ խմբի աշխատանքը:
Մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում թատրոնի ռեժիսոր Դավիթ Հարությունյանին եւ տնօրեն  Սյուզաննա Խաչատրյանին՝ գորիսեցի հանդիսատեսին նման բարձորակ ու տպավորիչ ներկայացում հրամցնելու համար:
Հավատում ենք՝ Գորիսի Վաղարշ Վաղարշյանի անվան դրամատիկական թատրոնում դեռեւս ականատես կլինենք բազում նմանօրինակ եւ բարձրարվեստ բեմադրությունների, որոնք նոր շունչ կհաղորդեն քաղաքի մշակութային կյանքին: