Ադամ Շիֆը հայ ռազմագերիներին ու գերեվարված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու կոչ է արել
Սումգայիթի և Բաքվում հայերի ջարդերի տարելիցների առնչությամբ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարություն է տարածել:
Նա նշել է, որ Սումգայիթում և Բաքվում էթնիկ հողի վրա հայերի դեմ իրականացված կոտորածներն Ադրբեջանի իշխանությունների երկարամյա հակահայկական քարոզչության հետևանքն էին, որոնք հետագա տարիներին հայերի դեմ զանգվածային բռնությունների հիմք դարձան:
«Ադրբեջանի իշխանությունները ջանք չգործադրեցին պատժելու պատասխանատուներին, փոխարենը փորձեցին կոծկել կոտորածներն ու հերքել այս հարձակումները հրահրելու գործում կառավարության ունեցած դերակատարումը»,- հավելել է Շիֆը:
Նա ցավով է արձանագրել, որ վերոնշյալ դեպքերից շուրջ երեք տասնամյակ անց պատմությունը կրկնվեց, երբ ադրբեջանական ուժերը հերթական անգամ թիրախավորեցին ու ջարդ իրականացրեցին Լեռնային Ղարաբաղի անմեղ հայ բնակչության նկատմամբ:
«Այսօր շարունակվում  է ադրբեջանական ագրեսիան ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի ժողովրդի: Հայ զինվորները շարունակում են ապօրինաբար ձերբակալված մնալ և խոշտանգվել, միևնույն ժամանակ հազարավոր քաղաքացիական անձինք ապրում են վտանգի տակ: Կրոնական ու մշակութային հայկական կոթողներն անցել են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո և մշտական սպառնալիքի տակ են:
Սրանք ագրեսիայի և ատելության անզուսպ աճի հետևանքն են, և սա է պատճառը, որ անկախ նրանից, թե մարդկության դեմ այս հանցագործությունները տեղի են ունեցել մեկ տարի, երեսուն կամ հարյուր տարի առաջ, մենք երբեք չենք կարող թույլ տալ, որ դրանք չճանաչված մնան: Ավելին, սա է պատճառը, թե ինչու Միացյալ Նահանգները պետք է լիարժեքորեն կատարի աշխարհում ժողովրդավարության ու խաղաղության պաշտպանի իր դերը: Մենք չպետք է դադարեցնենք կոչ անել ապահով ու առանց նախապայմանների ազատ արձակել մնացած հայ ռազմագերիներին ու գերեվարված քաղաքացիական անձանց, դադարեցնել ԱՄՆ օգնությունն Ալիևի ռեժիմին և ավելի մեծ ջանքեր գործադրել՝ աջակցելու ժողովրդավարությանը Հայաստանում և ազատ, անկախ Արցախում»,- հայտարարել է Շիֆը: