Ադրբեջանական կողմը վիրավորների բինտերն էր բացում՝ համոզվելու, որ այլ մարդ չի տեղափոխվում. Սամվել Շահրամանյան
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանից լրագրողներն այսօր հետաքրքրվեցին, թե հնարավո՞ր էր արդյոք վիրավորների հետ ուղղաթիռներով Հայաստան ուղարկել այն անձանց, ովքեր այսօր Բաքվի բանտերում են։
«Մինչև ռազմական գործողություններ սկսելը, այդ թվում՝ բլոկադայի ժամանակ, որոշ բեռներ Արցախ էին տեղափոխվում ռուսական ուղղաթիռներով։ Ցանկացած ուղղաթիռ, որը Հայաստանից Արցախ կամ Արցախից Հայաստան էր տեղափոխվում, ադրբեջանական կողմից մանրակրկիտ զննման էր ենթարկվում։
Բացառություն չէր նաև ՊՆ զորամասերից մեկում սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհերի և վիրավորների տեղափոխման պրոցեսը։ Այդ ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը ստուգում էր ուղղաթիռները, քանդում էին վիրավորների երեսին կապված բինտերը՝ համոզվելով, որ այլ մարդ չի տեղափոխվում։ Իմ կարծիքով՝ այդ օրերին դա հնարավոր չէր կազմակերպել»,-ասաց Սամվել Շահրամանյանը։