Ադրբեջանի գործողություններն ու հռետորաբանությունը հաճախ զինված հակամարտությունների նախադրյալ են հանդիսանում․ Ջոն Ինյարիտու
17.01.2025 11:17
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործողություններն ու հռետորաբանությունը բացահայտում են Բաքվի վարքագիծը, որը հաճախ զինված հակամարտությունների նախադրյալ է հանդիսանում․ կարևոր է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ արտահայտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ ունենալու մասին մտահոգությունը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն՝ խոսելով Հայաստանի հասցեին Ադրբեջանից հնչող անվերջ սպառնալիքների և վերջինիս ոչ լեգիտիմ տարածքային հավակնությունների մասին։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր վերջին հարցազրույցում մտահոգություն է հայտնել, որ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ իսպանացի պատգամավորն այդ հարցում կարևոր է համարել Հայաստանի վարչապետի կողմից նման մտահոգության արտահայտումը՝ շեշտելով, որ վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ և ագրեսիվ հռետորաբանությունը հաճախ հանդիսանում է նաև զինված հակամարտությունների նախադրյալ։
«Իմ կարծիքով՝ հատկանշական է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը հրապարակավ արտահայտել է այդ մտահոգությունը։ Վերջին տարիներին Ադրբեջանի գործողություններն ու հռետորաբանությունը բացահայտում են Իլհամ Ալիևի վարչակարգի ինքնակալ ու ավտոկրատ վարքագծին բնորոշ օրինաչափությունը, որը հաճախ զինված հակամարտությունների նախադրյալ է հանդիսանում»,-նշել է Ինյարիտուն:
Պատգամավորի կարծիքով՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետագա էթնիկ զտումների ժամանակ Ադրբեջանը ստացել է Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը՝ միջազգային հանրության մեծ մասի կողմից բախվելով միայն պասիվ անտարբերության, ինչն էլ իր հերթին, կարծես, քաջալերել է Իլհամ Ալիևին, թե կարող է գործողություններ կատարել՝ առանց որևէ պատիժ ստանալու:
Շարունակությունը՝ սկզբնաղբյուր կայքում։