Ադրբեջանի հայտարարությունների համաձայն Նախիջեւանը պետք է վերադարձվի հայերին
Եթե ​​Ադրբեջանն իրեն համարում է 1918-1920 թվականների Ադրբեջանի Հանրապետության իրավահաջորդը եւ չի ճանաչում ԱՀԽՍՀ-ն իր սահմաններում, ապա կարող ենք հիշել, որ Նախիջեւանը Ադրբեջանին է փոխանցվել ԽՍՀՄ-ի ժամանակ, ինչի համար էլ այն պետք է վերադարձնեն հայերին։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հայտնի քարտեզագիր Ռուբեն Գալչյանը։
Նա հիշել է, որ 1918-1936 թվականներին Հայաստանում անկլավներ չեն եղել, դրանք ստեղծվել են ԽՍՀՄ-ի կողմից։
«Դա նշանակում է, որ ադրբեջանցիները էլ չպետք է խոսեն, այդ թվում նաեւ Ալիչի մասին, որը նույնպես ԽՍՀՄ-ն է հանձնել իրենց։ Այն ամենը, ինչ փոխանցվել է խորհրդային իշխանությունների կողմից, պետք է վերադարձվի հայերին»,- ասել է Գալչյանը։
Փորձագետը եւս մեկ անգամ հիշեցրել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի մասին փաստաթուղթը վավերացվել է դեռեւս 1969 թվականին՝ ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա։
«Ադրբեջանցիներն այս սահմանից լրջորեն առաջ են շարժվել դեպի Հայաստանի խորքերը՝ Սեւլիճայի, Շրոջայի, Դավիթ Բեկի հատվածներում։ Քանի դեռ նրանք դուրս չեն բերել իրենց զորքերը սահմանային գծից այն կողմ, այն փաստաթուղթը, որով Ադրբեջանը ինքն է վավերացրել, մենք չպետք է սկսենք սահմանազատման եւ սահմանազատման գործընթաց»,- ընդգծել է նա։