Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը մեր ազգային անվտանգության առաջնահերթություններից է․ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական
ԱՄՆ վարչակազմը կարծում է, որ Ադրբեջանի էներգակիրների արտահանումը եվրոպական երկրներ կօգնի նրանց նվազեցնել իրենց կախվածությունը ռուսական մատակարարումներից։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական  Քերըն Դոնֆրիդը ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ։
«Մենք երկար ժամանակ հանդես ենք եկել էներգիայի մատակարարումների դիվերսիֆիկացմամբ: Եվ մենք տեսնում ենք, որ բոլոր երկրները, որոնք չափից դուրս կախված էին Ռուսաստանից, փնտրում են այլ աղբյուրներ: Այս համատեքստում Ադրբեջանը կարևոր դեր է խաղում: Ես կարծում եմ, որ նա կշարունակի խաղալ շատ կարևոր դեր»,- ասել է նա։
«Մենք ականատես ենք եղել Ադրբեջանից Եվրոպա նավթի և գազի մատակարարումների ծավալների ավելացմանը, քանի որ նա հեռանում է Ռուսաստանի մատակարարումներից»,- ասել է Դոնֆրիդը։
«Միևնույն ժամանակ, դա չի նշանակում, որ մենք անտեսում ենք Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ մեր մտահոգությունները»,- հավելել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը։
Սրան զուգահեռ Քերըն Դոնֆրիդը կարծում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ունեն ամուր խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն՝ լուծելով հակամարտությունը, որը սկսվել է Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ և շարունակվել ավելի քան 30 տարի:
Նա, պատասխանելով Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ ուղղման վերաբերյալ սենատորների հարցերին, նաև նշել է, որ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն Ադրբեջանի հետ համապատասխանում է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության առաջնահերթություններին։