Ադրբեջանի կողմից ՀՀ նախկին նախագահների նկատմամբ հետախուզում հայտարարելը որևէ հիմք չունի. անհիմն է ու ապօրինի. Գլխավոր դատախազություն
Ադրբեջանի կողմից պատերազմից հետո Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների քաղաքացիների նկատմամբ քրեական հետապնդումներ և հետախուզումներ հայտարարելը որևէ հիմք չունի. դրանք անհիմն են ու ապօրինի, այս մասին Aysor.am-ին ասացին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից՝ արձագանքելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու և նրանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին Ադրբեջանի հայտարարությանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից վստահեցրեցին՝ Բաքվի կողմից միջազգային հետախուզումներ հայտարարելու հետ կապված դիմում են համապատասխան քայլերի։
«Դատախազությունն իրականացրել և իրականացնում է անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները նմանատիպ տեղեկություններն ի հայտ գալուց հետո, որպեսզի ԱՊՀ-ի խողովակներով, միջազգային համագործակցության խողովակներով նման հարցումները, նման միջնորդությունները որևէ ընթացք չստանան»,- նշեցին դատախազությունից։
Նշենք, որ Հայաստանի նախկին երկու նախագահների գրասենյակներն արձագանքել են Ադրբեջանի հայտարարությանը։
Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտարարել է. «Չի՛ հաջողվելու կանգնեցնել Սերժ Սարգսյանին. նա շարունակելու է ներկայացնել Հայաստանի ազգային, պետական շահերը»։
Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակն էլ արձագանքել է. «Չենք զարմանա, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ Ադրբեջանում հարուցված քրեական գործը միացվի Սիլվա Համբարձումյանի ցուցմունքներով կարված գործին»։