Ադրբեջանի շարունակական պնդումը, թե ԼՂ գոյություն չունի, եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է. Փաշինյան
Ադրբեջանը, ասելով, թե ԼՂ գոյություն չունի, ըստ էության հայտարարում է, թե փախստականները վերադառնալու տեղ չունեն, ինչը ոչ միայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, այլ նաև հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով ադրբեջանական վերջին սադրանքին՝ Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը փակելուն:
«Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի, նույնպես եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի խախտումների մասին՝ կապված Լաչինի միջանցքի գործունեության հետ:
Ադրբեջանը կոպտորեն և շարունակաբար խախտում է նաև հայտարարության 7-րդ կետը, որի համաձայն ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ-ի տարածք ու հարակից տարածքներ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գլխավոր հանձնակատարի աշխատակազմի վերահսկողության ներքո:
«Մինչև այժմ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանի կողմից հարուցված խոչընդոտների պատճառով չեն կարողացել մուտք գործել ԼՂ: Մինչև այժմ ԼՂ-ի Հադրութի շրջանից բռնի տեղահանված քաղաքացիների հարցերը լուծված չեն»,-ընդգծեց Փաշինյանը:
Նա եռակողմ հայտարարության 7-րդ հոդվածից մեջբերում արեց՝ «փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք»: «Այս ձևակերպումը նշանակում է, որ կա Լեռնային Ղարաբաղ և ԼՂ-ն ունի տարածք: Եվ, ասելով, թե ԼՂ գոյություն չունի, և չընդունելով նման տարածքային միավորի գոյությունը, Ադրբեջանն ըստ էության հայտարարում է, թե փախստականները վերադառնալու տեղ չունեն, ինչը ոչ միայն եռակողմ հայտարարության, այլ նաև հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ` բնապահպանական պատճառաբանություններով, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը։ Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, չեն կարողանում տուն վերադառնալ: Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։ Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից դադարեցրել է նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը: