Ադրբեջանում այն ​​կոչվում է «Զանգեզուրի միջանցք», ես օգտագործում եմ «Մեղրիի երթուղի» ձևակերպումը. ՌԴ ԱԳ փոխնախարար
ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հարավային Կովկասում  տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը՝ խոսելով Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող «Մեղրիի երթուղու» մասին:
Լրագրողի ճշտող հարցին առ այն, թե արդյոք խոսքը «Զանգեզուրի միջանցքի» (չակերտները՝ Tert.am) մասին է, Գալուզինը պատասխանել է.«Ի վերջո, խոսքը Հայաստանի տարածքով անցնող երկաթուղու մասին է, ուստի ես ինձ թույլ եմ տվել օգտագործել «Մեղրիի երթուղու» (չակերտները՝ Tert.am) ձևակերպումը։ Այո, Ադրբեջանում այն կոչվում է «Զանգեզուրի միջանցքի» (չակերտները՝ Tert.am)... Մենք ակտիվորեն օգնում ենք մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերներին համաձայնության գալ։ Մենք կարծում ենք, որ այս համաձայնությունը շատ կարևոր գործոն կլինի Անդրկովկասում ընդհանուր կայունացման համար։ Դա կնպաստի Անդրկովկասի բոլոր պետությունների տնտեսական զարգացմանը, քանի որ այս դեպքում Հայաստանը հնարավորություն կունենա դառնալ տրանսպորտային և լոգիստիկ հանգույց, ամրապնդել և ընդլայնել իր տրանսպորտային կապերը Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի հետ։ Ադրբեջանը հնարավորություն կունենա անխափան ռիթմիկ տրանսպորտային կապեր ունենալ երկրի երկու հատվածների միջև։ Իսկ Անդրկովկասում իրավիճակի ընդհանուր կայունացումը կծառայի ապագայի համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության հիմքերի ամրապնդմանը։ Այսպիսով, մենք հաստատակամ ենք շարունակելու խթանել այդ խորհրդակցությունները եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում»: