Ադրբեջանը խորքից ուժեր է տեղաշարժում դեպի շփման գիծ. Բաբայան
Ադրբեջանական կողմը կուտակումներ է իրականացնում շփման գծի գրեթե ողջ երկայնքով՝ սահմանամերձ շրջաններում տեղակայելով ստորաբաժանումներ, որոնց մշտական տեղակայման վայրը գտնվում է Ադրբեջանի խորքերում։ Այդ մասին այսօր «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանը։
Ըստ Բաբայանի, 2016 թվականի ապրիլից նման բան չէր նկատվել։
«Ազատություն». - Պարոն Բաբայան, Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ վերջին օրերին Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում են հակառակորդի զինտեխնիկայի եւ մարդկային ուժի ակտիվ տեղաշարժեր եւ կուտակումներ։ Ի՞նչ է տեղի ունենում, արդյո՞ք սա խոսում է հնարավոր ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին։
Բաբայան. - Գիտեք, ապրիլ ամսից նրանք կուտակումներ են իրականացրել սահմանի գրեթե ողջ երկայնքով եւ տեղակայել են սահմանամերձ շրջաններում ստորաբաժանումներ, որոնց մշտական տեղակայման վայրը գտնվում է Ադրբեջանի Հանրապետության խորքերում։ Իսկ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում ընդհանրապես ակտիվացել է տեղաշարժն այդ ստորաբաժանումների։ Իհարկե, Արցախի Պաշտպանության բանակն ամեն ինչ անում է, համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում՝ հավասարակշռվածությունը պահպանելու, ռազմավարական նախաձեռնողականությունը մեր ձեռքերում պահելու ուղղությամբ։
«Ազատություն». - Ի՞նչ ստորաբաժանումների մասին է խոսքը։Բաբայան. - Տարբեր ստորաբաժանումներ, որոնց տեղակայման վայրը գտնվում է, ասենք, Բաքվում, Շեմախիում, տարբեր այլ տեղեր, այսինքն՝ Ադրբեջանի խորքում, որոնք տեղակայված չեն սահմանամերձ շրջաններում, եւ 2016 թվականի ապրիլ ամսից նման բան չէր նկատվել։«Ազատություն». - Այդ ակտիվացումն էլի խորքո՞ւմ է նկատվում, թե՞ արդեն շփման գծում։
Բաբայան. - Չէ, խորքից ստորաբաժանումները բերել են առաջնագծի մոտ։
«Ազատություն». - Վերջին օրերի այդ ակտիվացման մասին որ խոսեցիք, սահմանի երկայնքո՞վ է այդ ակտիվացումը տեղի ունենում։
Բաբայան. - Որոշ հատվածներում. բնական է, լեռնային հատվածներում դա այնքան չէ, ավելի շուտ արեւելյան շրջաններում է, որտեղ ռելիեֆը տափաստանային է։Նշենք՝ հունիսի 12-ին Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գերատեսչությունը հաղորդեց, որ ,վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվում են նաեւ հակառակորդի զինտեխնիկայի եւ մարդկային ուժի ակտիվ տեղաշարժեր ու կուտակումներ»:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումներն աչալրջորեն հետեւում են հակառակորդի գործողություններին եւ ձեռնարկում իրավիճակից բխող անհրաժեշտ քայլեր», - ասված էր հաղորդագրությունում: