Ադրբեջանը պատերազմի սանձազերծման մենաշնորհ այլեւս չունի. Արծրուն Հովհաննիսյան
Ակնհայտ է, որ գոնե վերջին 1-1.5 տարին, չհաշված որոշակի կարճաժամկետ սրացումները, որոնք չի կարելի համարել դասական սրացում, որովհետեւ մենք մեր դինամիկայում ունեցել ենք ավելի լուրջ սրացումներ, ունենք հիմնականում կայուն իրավիճակ առաջնագծում: Այս մասին այսօր «Ղարաբաղյան հակամարտություն. Վերջին միտումներ» թեմայով կազմակերպված քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Միաժամանակ տեսնում ենք Ադրբեջանի զորավարժությունների ինտենսիվացում, որին ուղեկցում են սպառազինությունների ձեռքբերումը, հռետորաբանությունը: Մյուս կողմից, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից հռետորաբանության նվազումն ակնհայտ է: Մենք էլ շարունակում ենք կարծել, որ մեր զինված ուժերի մարտունակության բարձրացումը լավագույն երաշխիքն է խաղաղության պահպանման»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
«Մեզ հետ չի կարելի շանտաժի լեզվով խոսել՝ «բանակցեք, թե չէ կկրակենք», եթե բանակցում ենք, ուրեմն բանակցում ենք, եթե կրակում ենք, ձեզանից լավ եւ ձեզանից շուտ կարող ենք կրակել, բայց առաջնահերթ նախընտրում ենք բանակցել: Ադրբեջանը պատերազմի սանձազերծման մենաշնորհ այլեւս չունի: Հայկական կողմը եւս դրա իրավասությունն ունի, ոչ մեկ Ադրբեջանին իրավունք չի տվել խոսել պատերազմի մասին»,- ասաց ՊՆ խոսնակը:
«Եթե որոշ բնակավայրեր գտնվում են որոշակի խոցելիության գոտում, ապա դա երկկողմանի է, ու եթե Հայաստանի բնակավայրերի X քանակության տեղամաս է հասանելի ադրբեջանական զենքի համար, ապա հայկական կողմի համար հասանելի են 2X բնակավայրեր»,- ասաց Հովհաննիսյանը: