Ադրբեջանը շահագրգռված է արագացնելու աշխատանքները, որոնք ԱՄՆ-ն իրականացնում է «Թրամփի ուղու» շրջանակներում․ Բայրամովը՝ պետքարտուղարի տեղակալին
19.11.2025 16:48
Նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերին։
Արտգործնախարարության տվյալներով՝ հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել ադրբեջանա-ամերիկյան երկկողմ համագործակցության ներկա վիճակի և զարգացման հեռանկարների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության հարցերի շուրջ մտքերի համապարփակ փոխանակում։
Գոհունակությամբ նշվել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած պատմական հանդիպման ժամանակ ձեռք են բերվել համաձայնություններ, և ընդգծվել է երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացման համատեղ ջանքերի կարևորությունը:
Ընդգծվել է նաև տարածաշրջանային կայունության, էներգետիկ անվտանգության և տրանսպորտային միջանցքների ընդլայնման ոլորտում համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը:
Ադրբեջանին նաև հետաքրքրել է ԱՄՆ-ի կողմից իրականացվող «Թրամփի երթուղին՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» նախագծի աշխատանքները արագացնելու հարցը, որի նպատակն է ապահովել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև անխոչընդոտ կապը:
Հանդիպման ընթացքում նաև մտքեր են փոխանակվել Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: