Ադրբեջանը վերացրել է դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները. Ալիև
Ադրբեջանը վերացրել է դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները, որոնք գոյություն ունեին նախկինում՝ հայտարարել է Իլհամ Ալիևը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ադրբեջանի նախագահի խոսքով՝ առաջին նման տարանցման օրինակը եղել է ղազախական հացահատիկի տեղափոխումը դեպի Հայաստան:
«Այսօր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության նոր փուլ է սկսվել։ Եվ վերջին ռազմական բախումներից ընդամենը երկու տարի անց խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը վկայում է, որ երկու երկիրն էլ քաղաքական կամքի բավականին բարձր մակարդակ են ցուցաբերել»,- ասել է Ալիևը:
Ալիևը բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում:
Ղազախստանի նախագահ էլ ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վաշինգտոնյան համաձայնագրերի պատմական նշանակությունը: Տոկաևն ընդգծել է, որ երկու պետությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները համագործակցության նոր հորիզոններ են բացում ողջ տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս: