Ալիեւը խախտել է Սոչիի եւ Պրահայի հանդիպումների պայմանավորածությունները. վարչապետ
Հակառակ Սոչիի եւ Պրահայի հայտարարությունների՝ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւը հնչեցնում է իր հավակնությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ եւ սպառնալից օգտագործում է հայկական բնակավայրերի անվանումները խաղաղ բնակչությանը վախեցնելու բացահայտ նպատակով։ Այս մասին կառավարության նոյեմբերի 10-ի նիստում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւը մեկ անգամ եւս ապացուցել է, որ այդ երկրի իշխանությունների տարածաշրջանային հավակնությունները շարունակում են սպառնալիք մնալ Հարավային Կովկասի եւ ավելի լայն տարածաշրջանի համար։ «Միջազգային հանրության հասցեին արված՝ մեծամտությամբ լի անտաղանդ հայտարարություններ եւ նույն տիպի հայտարարություններ Հայաստանի հասցեին, որոնցում Ալիեւը փորձում է մեղադրել Հայաստանին պայմանավորվածությունները եւ պարտավորությունները չկատարելու մեջ, չնայած իրականում ամեն ինչ հակառակն է»,- ավելացրել է Փաշինյանը։
Նա նկատել է, որ Ալիեւի հայտարարությունները հնչել են ԱՄՆ պետքարտուղարի միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման հաջորդ օրը եւ խաղաղության պայմանագրի հավանական ստորագրման ֆոնին, երբ կողմերի պատվիրակությունները չեն հասցրել վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքներ։
«Ալիեւն այս հայտարարությամբ կոպտորեն խախտում է Սոչիի հանդիպման արդյունքներով արված հայտարարությամբ ամրագրված գրավոր պայմանավորվածությունն այն մասին, որ կողմերը ձեռնպահ կմնան ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից։ Հայտարարությունների եւ պայմանավորվածությունների խախտումը, որոնք ընդունվել են եռակողմ եւ այլ ձեւաչափերով, քրոնիկական բնույթ է կրում»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը։