Ամառային զորակոչը կընթանա հատուկ կանխարգելիչ միջոցառումներով
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանն այսօր հայտնել է, որ հաշվի առնելով կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը՝ ամառային զորակոչի թե նախապատրաստական փուլում, թե բուն զորակոչի ընթացքում կիրականացվեն կանխարգելիչ մի շարք միջոցառումներ։
1.    Զորակոչիկներին եւ զորակոչը սպասարկող անձնակազմին կտրվեն անհատական պաշտպանիչ միջոցներ՝ դիմակ, ձեռնոց, ալկոգել։
2.    Անհարկի կուտակումներից խուսափելու համար զորակոչիկները իրենց ԶԶՀԾ տարածքային ստորաբաժանումներ կներկայանան փոքր խմբերով։
3.    Օրվա ընթացքում պարբերաբար կախտահանվեն շենք-շինություններն ու փոխադրամիջոցները։
4.    Կավելացվի զորակոչիկներին տեղափոխող տրանսպորտային միջոցների թիվը, ինչը թույլ կտա տեղափոխումը իրականացնել փոքր խմբերով։
5.    Քանի որ միշտ մարդաշատ է հատկապես կենտրոնական հավաքակայանը, զորակոչի ընթացքին ծնողները կհետեւեն դրսից` տեսակապի միջոցով։
6.    Հնարավորինս կնվազեցվի զորակոչիկների եւ զորակոչը սպասարկող անձնակազմի միջեւ շփումը։
7.    Զորակոչիկները հավաքակայան կներկայանան ըստ ԶԶՀԾ տարածքային ստորաբաժանումների։
8.    Վիճակահանության համար կօգտագործվեն բաց տարածքները։
9.    Մայրաքաղաքին մոտ վայրերից հանրապետական հավաքակայան ժամանած զորակոչիկներն այդտեղ չեն գիշերի եւ գործընթացի ավարտից հետո կմեկնեն վիճակահանված զորամասեր։
10.     Ջերմություն ունեցող զորակոչիկները կմեկուսացվեն։
11.    Զորամասերում զորակոչիկները 14 օր կգտնվեն առանձնացված տեղամասում՝ զորամասի բուժանձնակազմի խիստ բժշկական մշտադիտարկման ներքո, ըստ անհրաժեշտության՝ նաեւ կթեստավորվեն։
12.    Զորամասում նորակոչիկների հետ աշխատող անձնակազմը ծառայությունը կիրականացնի զորանոցային ռեժիմով։
13.    Զորամասում նորակոչիկներին սնունդը կմատուցվի՝ խստորեն պահպանելով սանիտարահիգիենիկ պահանջները։