ԱՄԷ Դաշնային ազգային խորհրդի պատվիրակությունն աջակցություն է հայտնել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը և հանձնաժողովի անդամներ Քրիստինե Պողոսյանը, Վիլեն Գաբրիելյանը, Հայկ Սարգսյանն ու Գագիկ Մելքոնյանը  հունվարի 16-ին հանդիպում ունեցան պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի և արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալի Ալ-Նուայիմիի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Քննարկվեցինք երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր։ Անդրադարձ կատարվեց ռազմաքաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցերին, կարևորվեց խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկրների միջև երկխոսության խորացման հարցում։
Դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին ներկայացրեց իրենց տարածաշրջանի անվտանգային ռիսկերը, մարտահրավերներն ու կանխարգելման սկզբունքի հիման վրա հիմնված անվտանգության ռազմավարությունը ։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում Ադրբեջանի ապակառուցողական գործողություններին՝ Արմեն Խաչատրյանն ընդգծեց հարեւան երկրների հետ հարաբերությունները խաղաղության օրակարգի շուրջ կարգավորելու ՀՀ պատրաստակամությունը։
Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը ԱՄԷ-ի հետ համագործակցության նոր հեռանկարներ կարող է բացել։
Ի պատասխան պետության հզորացման գործում կոռուպցիայի կանխարգելմանն ու դրա դեմ տարվող պայքարին հատկացվող առանձնակի կարևորության մասին դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի պնդմանը՝ Արմեն Խաչատրյանը ներկայացրեց ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները՝ վստահեցնելով, որ մեր երկրում նույնպես կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքար է տարվում։
Երկուստեք բարձր գնահատելով պաշտոնական առաջին հանդիպումը ԱՄԷ-ի և Հայաստանի խորհրդարանականների միջև, կարևորելով հետագա համագործակցությունն ու հարաբերությունների զարգացման հարցում վերջինիս դերը՝ կողմերը վստահություն հայտնեցին առկա ներուժի լիարժեք իրացման վերաբերյալ և պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին հետագա հանդիպումների օրակարգ ձևավորելու շուրջ։