Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ցավակցական գիրը Հակոբյան ընտանիքին
Ցավ էր Մեզ համար տեղեկանալ Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու զավակ , Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նախկին տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանի անժամանակ մահվան մասին:
Հանուն Գերագույն հոգեւոր խորհրդի եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբանության՝ բերում ենք մեր սրտակցությունն ու ցավակցությունը ննջեցյալի զավակներին, ընտանիքի հարազատներին ու մերձավորներին:
Լուսահոգի Մաքսիմ Հակոբյանն իր գործունեությունն սկսել է գործարանի հասարակ աշխատավորի պարտականություններից՝ իր ջանադրության ու վարպետության, հմուտ կարողությունների ու գիտելիքների շնորհիվ հասնելով մինչեւ գլխավոր տնօրենի պատասխանատու պաշտոնը:
Նրա ղեկավարությամբ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն արձանագրել է նոր ձեռքբերումներ ու հաջողություններ:
Բարեհիշատակ Մաքսիմ Հակոբյանն ապրել եւ գործել է բարեպաշտ ոգով՝ իր կյանքում կարեւոր ու առաջնային համարելով աստվածասիրությունն ու եկեղեցասիրությունը, հայրենիքի հանդեպ նվիրումն ու ազգօգուտ գործերի իրականացումը:
Այդ ոգով նա մեծ ներդրում բերեց Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց Եկեղեցու կառուցմանը, Սյունյաց աշխարհում հավատավոր հայորդիների հոգեւոր- եկեղեցական կյանքի առաջընթացին:
Լուսահոգի Մաքսիմ Հակոբյանը, լինելով «Մատենադարանի բարեկամներ» բարեգործական հիմնադրամի պատվավոր անդամ, մեծ ավանդ ունի ձեռագրերի ձեռքբերման եւ Մատենադարանի ֆոնդի համալրման կարեւոր առաքելության մեջ:
Մենք միշտ բարձր ենք գնահատել հոգելույս Մաքսիմ Հակոբյանի երկար տարիների նվիրյալ ծառայությունները, ազգօգուտ գովարժան բարեգործությունները՝ նրան շնորհելով Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձրագույն շքանշանը:
Ի խորոց սրտի աղոթք ենք բարձրացնում առ Ամենաողորմ Տերը, որ արարչական Իր սիրով երկնային երանական բարձունքներում խաղաղություն եւ հանգստություն պարգեւի նորոգ հանգուցյալ Մաքսիմ Հակոբյանի լույս  հոգում:
Այլեւ հայցում ենք Սուրբ Հոգու մխիթարությունն ու սփոփանքն ընտանյաց անդամներին ու բոլոր հարազատներին, գործընկերներին եւ սգակիր բոլոր անձանց:
«Յիշեսցէ Տէր զհոգի նորոգ ննջեցելոյն և հանգուսցէ զնա ի լոյս երեսաց Աստուածութեան իւոյ ամէն»: