Ամերիկացիները չեն վերահսկելու ու կառավարելու այդ հատվածը․ վերահսկողությունն ու անվտանգությունն ապահովելը Հայաստանի գործառույթներն են լինելու․ Միրզոյան
28.08.2025 00:01
Ժամանակն է, որ Ադրբեջանի ամենաբարձր մակարդակում էլ խաղաղության մասին կոչեր հնչեն, դադարեցվի այն խոսույթը, որը սնում է ժողովուրդների վախերը, հավելյալ թշնամանքի գեներացում չլինի։ Այս մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Քանի մենք խաղաղություն ենք կառուցում Ադրբեջանի հետ, գերիների հարցի ամբողջական լուծումը ավելի հեշտ է դառնում»,-նշել է Միրզոյանը՝ անդրադառնալով գերիների վերադարձի հարցին։
Նախարարաը նշել է, որ դիմել են ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարման համար։
«Ադրբեջանի հետ միասնաբար գտնում ենք, որ այդ կառույցները կարող են փակվել, որովհետև դա վերաբերում էր մի հակամարտությանը, որն օֆիցիալ ավարտվեց, այլևս երկու երկների միջև խաղաղություն է»։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ով է վերհսկելու ճանապարհը, Միրզոյանը նշեց, որ ամերիկացիները չեն վերահսկելու ու կառավարելու այդ հատվածը։ Վերահսկողությունն ու անվտանգությունն ապահովելը Հայաստանի գործառույթներն են լինելու։