ԱՄՆ ուժերը Բաղդադում սպանել են իրանցի ազդեցիկ գեներալ Կասեմ Սոլեյմանիին
ԱՄՆ զինվորականներն Իրաքում սպանել են Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսի Կուդս էլիտար ուժերի հրամանատար գեներալ Կասեմ Սոլեյմանիին, հայտնում է BBC-ն: Պենտագոնն այս առթիվ հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ գործողությունն իրականացվել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի ցուցումով:
Սոլեյմանիին սպանել են Բաղդադի միջազգային օդանավակայանում: Ըստ տեղեկությունների՝ հարվածի հետևանքով զոհվել է առնվազն 5 մարդ: Նրանց թվում է նաև Իրաքում շիա աշխարհազորհայինների հրամանատար Աբու Մահդի ալ-Մուհանդիսը:Սոլեյմանիի սպանությունից հետո Թրամփը Թվիթերի իր էջում հրապարակել է ԱՄՆ դրոշի լուսանկարը:
Ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների՝ Սոլեյմանին այլ զինվորականների հետ ավտոմեքենաներով հեռանում էր Բաղդադի օդանավակայանից, երբ ամերիկյան դրոնը հարվածեց նրանց: Ըստ տեղեկությունների՝ գեներալ Սոլեյմանին Իրաք էր եկել Լիբանանից կամ Սիրիայից:
Պենտագոնի տարածած հաղորդագրությունում նշված է, որ ԱՄՆ զինվորականները վճռորոշ գործողություններ են արել՝ նպատակ ունենալով կանխել Իրանի հետագա հարձակումները: «ԱՄՆ-ն շարունակելու է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները մեր ժողովրդին և մեր շահերը պաշտպանելու համար, աշխարհի որ կետում էլ լինի», – նշված է Պենտագոնի հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն Իրանին է մեղադրում Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանատան վրա հարձակման մեջ:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆն ամերիկյան հարձակումը որակել է միջազգային ահաբեկչության գործողություն: «ԱՄՆ-ն կրում է սեփական արկածախնդրության ողջ պատասխանատվությունը», – Թվիթերում նշել է Իրանի ԱԳ նախարարը: Նրա խոսքով, գեներալ Սոլեյմանիի թիրախավորումը և սպանությունը ծայրահեղ վտանգավոր ու անմիտ էսկալացիա է: