Ամուլսարի սաբոտաժի կազմակերպիչ օլիգարխները խուճապի մեջ են
Նախկին իշխանության օրոք արտոնյալի կարգավիճակ ունեցող օլիգարխներ Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանը, Ջերմուկ Գրուպի հիմնադիր Աշոտ Արսենյանը բացահայտ պայքար են մղում երկրի ամենախոշոր միջազգային ներդրումային նախագծի՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ:
Այդ կերպ տխրահռչակ այս հհկ-ականները բնապահպանության անվան տակ սաբոտաժի են ենթարկում կառավարության տնտեսական ծրագրերը և փորձում հասնել Նիկոլ Փաշինյանի կաբինետի ձախողմանը:
Մեր տեղեկություններով օրեր առաջ օդանավակայանում ձերբակալվել է Աշոտ Արսենյանը, իսկ Վահե Հակոբյանին պատկանող Քաջարանի կոմբինատում սպասվում են լայնածավալ ստուգումներ, ինչն իսկական խուճապ է առաջացրել օլիգարխների և նրանցից ֆինանսավորվող ակտիվիստների շրջանում:
Ստուգումներ են նախատեսված նաև Վահե Հակոբյանի կնոջը պատկանող լրատվամիջոցում: Վերջինս տևական ժամանակ ֆիլմեր և ռեպորտաժներ է նկարում՝ մեդիա տեռորի ենթարկելով տարբեր բիզնեսներ, այդ թվում Ամուլսարի նախագիծը:
Վերոնշյալ օլիգարխների կողմից արդեն 70 օր ֆինանսավորվում են Ամուլսարի դեմ սանձազերծած կեղծ բնապահպանական ակցիայի մասնակիցները, ովքեր ապօրինի փակել են հանքի ճանապարհները:
Նրանք, ոչ միայն եկամտից զրկել են հանքի հարյուրավոր աշխատակիցների, այլև իրենք նույնպես չեն գնում աշխատանքի, ողջ որն անցկացնելով սարերում, ստանալով մեծ գումարներ՝ ամբողջ ժամանակը նվիրում են Ամուլսարի դեմ միջոցառումներ կազմակերպելուն:
Մեր կողմից այս ընթացքում այս ամենը փաստող մի շարք ահազանգներ, տեսանյութեր և հրապարակումներ են եղել: Եվ ահա սպասվող ստուգումներից խուճապի մատնված օլիգարխները հետքերը փորձում են թաքցնել, որի նպատակով Ամուլսարի դեմ բողոքի մասնակիցները մեկնարկել են ուշացած դրամահավաք, ցույց տալու համար, որ ակցիայի մեջ ներդրվող ֆինանսական միջոցները տրամադրվել են տարբեր քաղաքացիների կողմից:
Ակնհայտ է, որ դրամահավաքի հաշիվը պատկան մարմինների կողմից լինելու է մանրազնին ուսումնասիրության կենտրոնում, իսկ անցած 70 օրերի ֆինանսական հատկացումները հետողորմյա անելը լինելու է անհնարին: