Անօգուտ տվայտանք` Սյունիքին փաթաթված կլանի գոյությունը լեգիտիմացնելու համար
Այս անգամ եւս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի սյունիքյան այցը կառուցվեց Մաքսիմ Հակոբյանի բստրած սխեմային ճիշտ համապատասխան: Սեպտեմբերի 25-26-ին Սերժ Սարգսյանը եղավ այն վայրերում ու մասնակցեց այն միջոցառումներին, որոնք (բացառությամբ Կապանի N2 ավագ դպրոցի կառուցվող շենքի եւ Սիսիանի տրիկոտաժի արտադրամասի) ուղղակիորեն առնչվում են մաքսիմյան կլանին: Նախագահն, ըստ էության, շարունակում է Հայաստանի ամենաշահութաբեր ձեռնարկությանն առավելագույնս մոտ կանգնած լինելու` ի սկզբանե որդեգրած քաղաքականությունը, եւ ամբողջ Սյունիքին ու սյունեցիներին բացառապես նայում է մաքսիմյան ակնոցներով: Պատահական չէ, որ նախագահի սյունիքյան հերթական տուրնեն մարզում անմիջապես ստացել է այլ գնահատական` այց, որը կապ չունի իրական Սյունիքի ու սյունեցիների հետ, այց, որն անօգուտ տվայտանք է` մարզին փաթաթված կլանի գոյությունը լեգիտիմացնելու եւ արդարացնելու համար:
ՀՀ նախագահի այցը համապատասխանեցվել է (ժամանակի առումով) N38 ընտրատարածքում սեպտեմբերի 29-ին կայանալիք լրացուցիչ ընտրության հետ: Այս տարվա փետրվարի 18-ին Կապանը, նաեւ Քաջարանը «ոչ» էին ասել Սերժ Սարգսյանին: Կապանի որոշ տեղամասեր (օրինակ` Ձորքի երկու տեղամասում) Սերժ Սարգսյանին ավելի դաժան էին մերժել, քան հանրապետության որեւէ այլ տեղամասում: Նաեւ այդ է պատճառը, որ մաքսիմյան կլանն առաջիկա ընտրությունների առիթով խուճապի մեջ է, ինչի համար կլանի պարագլուխն անձամբ է ստանձնել ՀՀԿ-ից պատգամավորի թեկնածու Արմեն Կարապետյանի նախընտրական շտաբի պետի պաշտոնը եւ այցելում է գյուղեր` անհասկանալի հայերենով ընտրողներին նորանոր խոստումներ տալիս: