Առաջին անգամ ռուսական մամուլը Քոչարյանին անվանեց քաղբանտարկյալ
Ռուսական «Комсомольская правда» թերթը գրում է.
«Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ  Հայաստանը հասավ նրան, ինչը  հետխորհրդային տարածքում ոչ մի իշխանություն չէր կարող անել: Երևանում հայտնվեց առաջին քաղբանտարկայլը` Ռոբերտ Քոչարյանը, ում գործը  դեռ քննության փուլում է:
1998-ից 2008 թվականներին հանրապետությունը ղեկավարող նախկին նախագահին մեղադրում են 2008-ի մարտին տեղի ունեցած անկարգությունների համար, որի ընթացքում զոհեր են եղել: Անցյալ տարվա իշխանափոխությունից հետո այս  գործողությունները սկսեցին որակվել որպես Քոչարյանի կողմից  սահմանադրական կարգի տապալում: Չնայած նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղի առաջին նախագահ և  Հայաստանի երկրորդ նախագահ Քոչարյանը փորձել է  կանխել նման գործողությունները: Հատկանշական է, որ 2018 թ. Հուլիսի 28-ին  դատարանի որոշմամբ ձերբակալված Քոչարյանը ազատվել է օգոստոսի 13-ին, սակայն դեկտեմբերին կրկին ձերբակալվել է: Իսկ մյուս օրը նա նաև մեղադրվում էր կաշառք ստանալու համար  հոդվածով: Քոչարյանը կաշառքը իբր ստացել է 2008 թ.-ին  մի գործարար կնոջից, որպեսզի «չմիջամտի արաբների հետ նրա  առևտրին»: Երեկ Վերաքննիչ դատարանը մերժեց Քոչարյանի փաստաբանների  բոլոր միջնորդությունները` որոշելով երկարաձգել նրա  կալանքը»:
«Փաշինյանը, իշխանության գալով, անցյալի իրադարձությունների մեկնաբանությունները փոխվել է 180 աստիճանով և  սկսել  նախորդ իշխանությունների հալածանքը: Վտանգը կա , քանի որ Փաշինյանի վարկանիշի նվազումից հետո նախորդ իշխանությունների` առաջին հերթին Ռոբերտ Քոչարյանի վարկանիշը կտրուկ կբարձրանա », — ասում է  հայ հայտնի քաղաքագետ, Քաղաքական տնտեսության հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը: