Արարատ Միրզոյան․ ԸՕ-ի շուրջ բազմաթիվ մասնագետների հետ ենք խորհրդակցում
«Ազատությանը» բացառիկ հարցազրույց է տվել ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը:
«Ազատություն»․ - Կառավարության առաջնահերթությունից, եթե ոչ ամենակարևորը, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպումն է, բայց չեք հստակեցնում երբ եւ ինչպես:
Միրզոյանը․ - Ես հիմա էլ ժամկետներ չեմ ասելու: Մենք ասել ենք, որ երկիրը պետք է պատրաստել արտահերթ ընտրությունների: Այո, մեր առաջնահերթությունը արտահերթ ընտրություններն են, առաջնահերթություններից մեկը: Բայց դրան պետք է պատրաստել, օրինակ, Ընտրական օրենսգիրքը, օրինակ, վարչարարական գործը՝ ֆունկցիոնալ առումով, հանձնաժողովները էն տեսքով, էն տեխնիկական հագեցածությամբ եւ պայմաններով, որ հիմա կան: Եթե մենք գնում ենք էդ Ընտրական օրենսգրքով, էդ ընտրական հանձնաժողովներով, արդյո՞ք դա է մեր ուզածը, արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կարողանում են էդ մեխանիզմներով եւ էդ օրենքով իրենց կամքը ամրագրել արդյունքում: Ես չեմ կարծում: Մյուս կողմից, ես ուզում եմ վստահեցնել, որ մենք օր ու գիշեր աշխատում ենք, որ էդ պայմանները կարողանանք ապահովել օր առաջ, որովհետեւ մենք բոլորս գիտակցում ենք, որ համակարգափոխության վերջին ակորդը պիտի լինի խորհրդարանական ընտրություններով նոր քաղաքական պատկեր խորհրդարանում ունենալը, եւ նոր դրանից հետո անցնելու ստեղծարար աշխատանքի:
«Ազատություն»․ - Ա՞յս տարվա մասին է խոսքը:
Միրզոյան․ - Իրականում մենք հիմա բազմաթիվ մասնագետների հետ ենք խորհրդակցում, որպեսզի հասկանանք, թե երբ կարող ենք, եթե ոչ հարյուր տոկոսով, ապա գոնե բավարար չափով պատրաստ լինել դրան: Եվ տարբեր կարծիքներ են հնչում՝ վեց ամսից մինչեւ մի տարի, բայց, միեւնույն ժամանակ, ունենք վերջնաժամկետներ․ ակնհայտ է, որ երկու տարուց չպիտի լինի այդ ընտրությունները, անվերջ ձգվել չի կարող:
«Ազատություն»․ - Քաղբանտարկյալների մասին պարզ է Ձեր մոտեցումը, որ չեք գնալու եւ կալանավայրերի դռները բացեք: Իսկ այլ ճանապարհը ո՞րն է:
Միրզոյան․ - Միանշանակ պետք է գործենք իրավական մեխանիզմներով: Մենք նախկինում ունեինք մարդ կամ մարդիկ, ում հրահանգով ֆիկտիվ դատական գործընթաց էր արվում, չէ՞, արդարադատության էդ համակարգը գործի էր դրվում, եւ մարդիկ հայտնվում էին ճաղերի հետեւում: Սա իրավական չէր, սա բարոյական չէր, սա իշխանությունների տարանջատման, դատական իշխանությունների սկզբունքին հակասում է․ նույնիսկ ասելու կարիք էլ չկա: Եվ դա մեկն էր այն հիմնական պրոբլեմներից, որը հանգեցրեց էս իրավիճակին եւ նրանց՝ իշխանությունից հեռացմանը: Հիմա ես չեմ ուզում եւ կարծում եմ Հայաստանի քաղաքացիներից որեւէ մեկի շահերից չի բխում, այդ թվում եւ էն մարդկանց, որոնք հիմա բանտում են, որ մենք էդ մարդուն փոխենք մի ուրիշ մարդով, որը էդ նույն տրամաբանությամբ կանի հակառակ գործողությունը՝ էն ժամանակ մտցնում էին բանտ, փակում էին, հիմա ուղղակի կբացի բանտերի դռները՝ ճնշում գործադրելով եւ միջամտելով դատարանների աշխատանքին եւ ինքնուրույնությանը եւ վճիռների կայացման իրավունքին: Եթե մենք էդ ճանապարհով գնանք, նշանակում է՝ հեղափոխությունը ձախողվել է, նշանակում է՝ մարդիկ չստացան էն, ինչի համար պայքարում էին: Սա ճակատագրական սխալ կլինի: Միանշանակ մենք գնալու ենք իրավական ճանապարհով՝ անկախ նրանից, թե էս հարցի շուրջ ով ինչ մեկնաբանություն եւ դիրքորոշում ունի: Անհատական մոտեցմամբ պիտի լուծենք էդ բոլոր խնդիրները, իսկ էդ խնդիրները մեր առաջնահերթություններից են: Էս պահին ես կարող եմ հավաստել միայն դա»: