«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա Դավիթբեկ սահմանամերձ գյուղում
Կապանի տարածաշրջանի Դավիթբեկ գյուղի դպրոցի համար սեպտեմբերի 20-ը հիշարժան օր դարձավ: Նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն պայմանագրից հետո այս բնակավայրը եւս դարձավ սահմանապահ: Եվ յուրաքանչյուր աջակցություն սահմանը պահող գյուղին ամենայն խրախուսանքի է արժանի: Մանրամասնեմ. գյուղի կրթօջախում հիմնադրվեց «Արմաթ» ինժեներական լաբորաատորիա:
Օրվա խորհուրդն այսպես է ներկայացնում հանրապետությունում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը. «Ծրագրել ենք Հայաստանի բոլոր դպրոցներում հիմնադրել նման լաբորատորիաներ եւ առաջնահերթ՝ առնվազն բոլոր սահմանամերձ կամ ռազմավարական նշանակություն ունեցող բնակավայրերում: Գյուղաբնակ երեխաները  եւս պետք է հնարավորություն ունենան շփվելու բարձր տեխնոլոգիաների հետ, նորարարական կրթություն ստանալ: Քանզի դա է Հայաստանի անվտանգության ապահովման գրավականը, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, երկրի զարգացման հիմքեր դնելու երաշխիքը»:
Դավիթբեկում «Արմաթ» ինժեներական լաբորաատորիայի հիմնադրումն իրականություն դարձավ VMWARE ընկերության աշխատակիցներ Արման Մկրտչյանի եւ արմատներով Դավիթբեկ գյուղից Արշակ Գալստյանի հովանավորությամբ եւ ջանքերով:
Դասասենյակը, որտեղ տեղադրվեցին սարքավորումները, այսուհետ կրելու է ընկերության աշխատակից եւ ինժեներական լաբորատորիաների տարածման նվիրյալ Դավիթ Եղիազարյանի անունը, ով վերջերս է հրաժեշտ տվել երկրային կյանքին:
Դավիթբեկի միջնակարգ դպրոցը հայ ազգի նվիրյալ Արամ Մանուկյանի անունն է կրում, կրթօջախում սովորում է 33 աշակերտ: Այստեղ ցավով են արձանագրում, որ դպրոցականների թիվը էականորեն նվազել է: 44-օրյա պատերազմում զոհվել է դպրոցի շրջանավարտներից Արեն Ավանեսյանը: Նահատակի անունն է կրում դպրոցի ռազմագիտության դասասենյակը: «Կյանքս կյանքիդ գնով» խորագրով հուշ-անկյուն է ձեւավորվել՝ նրա մասին պատմող նյութերով: Արենը սովորում էր Երեւանի մանկավարժական համալսարանի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետում, առաջին կուրսն ավարտելուց հետո զորակոչվել էր պարտադիր զինվորական ծառայության: Բուհն ավարտելուց հետո պիտի համալրեր մանկավարժների շարքերը: