«Արմաթն օդում» աշխատանոցի բացում Կապանի ՀԱՊՀ-ում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախաձեռնությամբ  փետրվարի 16-ին Հայաստանի պոլիտեխնիկական ազգային համալսարանի Կապանի մասնաճյուղում բացվեց «Արմաթն օդում»  անօդաչու թռչող սարքերի կրթական աշխատանոց, որն առայժմ երրորդն է հանրապետությունում: Բացման արարողությանը մասնակցում էին Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Կարո Ավանեսյանը, Կապանի համայնքապետի տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը, առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանը, «Արմաթ» լաբորատորիաների ծրագրի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը, «Արմաթն օդում» ծրագրի համակարգող Խաչատուր Թադևոսյանը, հրավիրված այլ անձինք: Արթուր Կոստանդյանն իր խոսքում համոզմունք հայտնեց, որ նորաստեղծ աշխատանոցը հատկապես հետաքրքրելու է նորարարական գաղափարներով տոգորված երիտասարդներին:
«Արմաթ» լաբորատորիաների ծրագրի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը երախտագիտություն հայտնեց կրթօջախի ղեկավարությանը աշխատանոցի համար լավագույն պայմաններ ստեղծելու համար:
Ինչպես «Սյունյաց երկրին» հայտնեց Հայկ Չոբանյանը, նորաստեղծ աշխատանոցում ուսանողները տեսական գիտելիքներ կստանան ռադիոէլեկտրոնիկայից, ֆիզիկայից, ինչպես նաև գործնական աշխատանքում կհմտանան, այն է՝ կպատրաստեն անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք կփորձարկվեն դաշտային պայմաններում:
-Սրանով, ըստ ամենայնի, ուսանողների համար նոր հորիզոններ են բացվում, և դա օրվա հրամայականն է, քանզի օդային ռոբոտաշինությունը աշխարհում ամենազարգացող ուղղությունն է, ինչը չի ընդգրկում  միայն ռազմական  ոլորտը, այլ մոտ ապագայում վերաբերելու է  ժողովրդական տնտեսության տարբեր ճյուղերին,- նշեց Հ. Չոբանյանը և հավելեց, որ «Արմաթն օդում» աշխատանոցը Կապանում հիմնադրելն  ինքնանպատակ չէ, քանզի առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը համատեղ ծրագիր է իրականացնում «Պոլիտեխնիկի» Կապանի մասնաճյուղի հետ: