Արտակարգ իրավիճակների աշխատողի տոնը՝ մարզկենտրոն Կապանում
Սեպտեմբերի 4-ը Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների աշխատողի օրն էր:
Սակայն տոնն այդ ժամանակ մարզում չնշվեց, քանի որ Սյունիքի փրկարարական ծառայության ներկայացուցիչները նույնպես այցելել էին մայրաքաղաք՝ մասնակցելու տոնական շքերթին:
Ուստի եւ արտակարգ իրավիճակների աշխատողի օրը Սյունիքում նշվեց սեպտեմբերի 6-ին:
Մարզի փրկարարներին շնորհավորելու եւ տոնական միջոցառմանը մասնակցելու համար մարզային փրկարարական վարչություն էին այցելել Սյունիքի մարզպետ Կարեն Համբարձումյանը, փոխմարզպետներ Գոռ Թադեւոսյանն ու Նարեկ Բաբայանը, հանրապետական գերատեսչությունների մարզային կառույցների ղեկավարներ:
Տոնական միջոցառումը տեղի ունեցավ մարզային փրկարարական վարչության շարահրապարակում:
Նախ զեկուցվեց մարզային փրկարարական վարչության պետ, փրկարար ծառայության փոխգնդապետ Լեոնիդ Գրիգորյանին՝ վարչության անձնակազմի եւ Կապանի հրշեջ փրկարար ջոկատի՝ տոնին պատրաստ լինելու եւ տոնի առթիվ շարված լինելու մասին:
Լեոնիդ Գրիգորյանը ողջունեց մարզի փրկարարներին՝ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների աշխատողի օրվա կապակցությամբ՝ անձնակազմին մաղթելով հաջողություններ երկրի համար կարեւոր ծառայության մեջ:
Լեոնիդ Գրիգորյանն անձնակազմին փոխանցեց նաեւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի եւ Փրկարար ծառայության տնօրենի շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները:
Այնուհետեւ ելույթ ունեցավ Սյունիքի մարզպետ Կարեն Համբարձումյանը, ով նույնպես շնորհավորեց մարզի փրկարարներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ նշելով նաեւ, որ մարզի փրկարարները կարեւոր դերակատարություն ունեն Սյունիքի մարզի բնականոն ընթացքի ապահովման գործում:
Ըստ Կարեն Համբարձումյանի՝ մարզում կա բարձր պրոֆեսիոնալիզմի չափանիշներին համապատասխանող փրկարար ծառայություն:
Եւ, այդուհանդերձ, ոլորտում կան խնդիրներ՝ հատկապես ժամանակակից տեխնիկայով ծառայությունը վերազինելու հարցում, ինչի ուղղությամբ Սյունիքի մարզպետարանն ու ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը համապատասխան աշխատանքներ են իրականացնում:
Ելույթներից եւ շնորհավորանքներից հետո տեղի ունեցավ պարգեւատրման արարողություն:
Անձնակազմի չորս անդամի հանձնվեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության գերատեսչական մեդալ, մի քանի հոգու՝ նախարարի պատվոգիր:
Կարեն Համբարձումյանը Սյունիքի մարզպետի շնորհակալագրեր հանձնեց փրկարար ծառայության վեց աշխատակցի:
Այդ ամենին հաջորդեց շարահրապարակում կազմակերպված շրջայցը, որի ընթացքում ներկաները ծանոթացան ցուցադրված հատուկ տեխնիկական միջոցներին եւ սարքավորումներին, ինչպես եւ հրշեջ մեքենաներին:
Վերջում հյուրերն այցելեցին մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կենտրոն, ծանոթացան կենտրոնի աշխատանքներին, հնարավորություններին եւ խնդիրներին:Տոնական միջոցառումն իրոք հագեցած էր:
Հյուրերը հեռացան՝ շնորհակալություն հայտնելով մարզի փրկարարներին՝ անձնվեր ծառայության համար, հեռացան՝ համոզված ու տպավորված, որ Սյունիքի փրկարարական վարչությունը կայացած կառույց է եւ պատրաստ է ըստ արժանվույն ու մասնագիտական պատշաճ դրսեւորումներով կատարել իր առջեւ ծառացած խնդիրները: