Արցախի Հանրապետությունը չի լուծարվել. Ոչ մի փաստաթղթով այն չի կարող լուծարվել. Ես բոլորի պատասխանը կտամ. Ս. Շահրամանյան
Դուք պատերազմի սպառնալիքի տակ Դուք ստորագրել եք Արցախի Հանրապետությունը լուծարելու հրամանագիրը, ի՞նչ է խնդիրը, որ Արցախի Ազգային ժողովի նիստ չի հրավիրվում այդ հրմանագրի չեղարկման հարցով: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչության մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ դիմելով Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանին, ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
«Մարդիկ 30 տարի պայքարել են, հանրապետություն են ստեղծել, մեկ րոպեում լուծարվել է: Սա ժողովրդին հուզող առաջին հարցն է»,-ասաց նա:
Սամվել Շհրամանյանն արձագանքեց. «Նախ, Արցախի Հանրապետությունը չի լուծարվել: Այդ փաստաթղթի հետ կապված ահագին հարցեր կան, որը ես այստեղ չեմ կարող ասել, բայց ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ ոչ մի փաստաթղթով չի կարող լուծարվել ժողովրդի կողմից ստեղծված հանրապետությունը: Սրա պատասխանը ես հանրային ձեւով տալու եմ Հանրային հեռուստատեսությամբ: Դրա նախապատրաստամն մասով ես արդեն իմ ցուցումը տվել եմ: Առաջիկայում ես այս բոլոր հարցերին անդրադառնալու եմ: Եվ այդ փաստաթղթին, եւ այն փաստաթղթին, որն ընդունվել է ռազմական գործողությունները կանգնեցնելու նպատակով: Որ սեպտեմբերի 20-ին ռազմական գործողությունները կանգնել են, եւ գիտեք՝ որտեղ է կանգնել:
Ոչ մեկի մոտ թող կասկած չառաջանա, որ եթե մենք իմնայինք, որ մենք կարող ենք հաղթել այդ ռազմական գործողություններում, մենք մինչեւ վերջ չէինք կանգնելու: Մենք խնայել ենք մեր տղաներին, մեր քաղաքացիական բնակչության կյանքը, որը վտանգված է եղել: Մեկ ժամ հետո կմտնեին քաղաք, կնին ու երեխա կփրթեին»,- հայտարարեց Շահրամանյանը:
Արցախցիները տեղից ընդհատեցին. «Բա ի՞նչ էիք անում 30 տարի», «Նույն բանը Նիկոլ Փաշինյանն էր ասում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ»: Ներկաները սկսեցին աղմկել:
Շահրամանյանն ասաց, որ այս միջավայրում քննարկում ծավալել հնարավոր չէ, եւ առաջարկեց դահլիճում հանդիպում կազմակերպել: Դրանից հետո Արցախի նախագահը մտավ շենք:
Դրսում բողոքի ակցիան շարունակվում է, արցախցիները չեն հեռանում շենքից:
Այստեղ ժամանած կարմիրբերետավորները թույլ չտվեցին քաղաքացիներին շենք մտնել:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչության շենքում իրավիճակը լարված էր։ Մի խումբ արցախցիներ,  բողոքի ակցիա էին իրականացնում շենքի բակում, ապա մտել էին շենք։