Արցախից 13 բուժառու «Կարմիր խաչ»-ի միջնորդությամբ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից 13 բուժառու ուղեկցողների հետ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ հուլիսի 22-ին տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ավելի քան 200 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ չնայած իրականացված ջանքերին՝ «Կարմիր խաչ»-ը տևական ժամանակ չի կարողանում ապահովել խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարում Հայաստանից, քանի որ ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է նույնիսկ դեղորայքի մատակարարումը: