Արցախում անցկացվել է «Հող տվողներին դուրս հայրենիքից» պաստառներով հանրահավաք, կոչ են արել մերժել տարածքների զիջման ցանկացած փորձ. Ա. Թովմասյան
05.08.2018 21:17
Արցախի «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը, որի ղեկավարը նախկին վարչապետ, պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանն է, երեկ Քաշաթաղի Բերձոր քաղաքում անցկացրել է հանրահավաք
Tert.am-ի հետ զրույցում «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանն ասաց, որ հանրահավաքի ընթացքում իրենք դեմ են արտահայտվել ազատագրված հողերը Ադրբեջանին վերադարձնելու վերաբերյալ մտքերին:
«Քաշաթաղում անհանգստացած են, թե ինչ կլինի, ոնց կլինի իրենց ճակատագիրը: Բազմաթիվ բնակիչներ արտահայտել են իրենց տեսակետը՝ «ոչ մի թիզ թշնամուն»: Ապրիլյան պատերազմից հետո բանակցային գործընթացը վտանգված էր, բայց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ամեն ինչ արեցին, որ բանակցային ֆորմատը չտապալվի: Խաղաղ գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է»,- ասաց Թովմասյանը:
Վերջինս նշեց, որ կուսակցության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հանրահավաքի ժամանակ ելույթ է ունեցել ու ասել, որ դեմ են Մադրիդյան սկզբունքներին:
«Մենք կարծում ենք, որ բանակցային գործընթացը պետք է տարվի Արցախի Սահմանադրությանը համահունչ: Չկա սկզբունք՝ լինի դա Փարիզյան, թե Մադրիդյան սկզբունքները, որը կարտահայտի Արցախի ժողովրդի արմատական շահերը: Ադրբեջանն իր կոշտ հայտարարություններով նույնիսկ աննշան զիջումների պատրաստ չէ: Վտանգված է բանակցային գործընթացը: Նրանք ուզում են արդարացնել պատերազմ սկսելու մտադրությունը»,- մանրամասնեց Արթուր Թովմասյանը:
Դիտարկմանը, թե հանրահավաքին կային «Հող տվողներին դուրս հայրենիքից» պաստառներ, նա ասաց, որ կարգախոսը բխում է Արցախի ժողովրդի արմատական շահերից: «Մարդիկ կան, որ ասում են՝ հող տանք, բայց ինչի՞ դիմաց: Բանակցային հիմքում դրված չէ Արցախի անկախության ճանաչման հարցը: Մադրիդյան սկզբունքները հետևյալն են՝ հողերի հետ տալ, հանրաքվե, փախստականների վերադարձ: Արցախի հակամարտության լուծման բանալին գտնվում է Ստեփանակերտում: Որքան շուտ հասկանան այս մասին, այսքան շուտ կլուծվի կոնֆլիկտը»,- շեշտեց Թովմասյանը:
Պատգամավորը մեջբերեց Արայիկ Հարությունյանի ելույթից մի հատված, որտեղ վերջինս դատապարտում է միակողմանի զիջումների տրամադրությունները՝ ասելով, որ մենք չունենք գրավված տարածքներ, ունենք ազատագրված հողեր, որոնք ամրագրված են ԱՀ Սահմանադրությամբ: «Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ արյունով հաստատված հայրենիք ունենք»,- հավելեց Արթուր Թովմասյանը:
Նա ասաց, որ Արցախում հավաքների ազատության մասին օրենք է ընդունվել, որը միայն ընդդիմության համար չէ, հանրահավաքներ կարող են կազմակերպել նաև իշխանության մեջ գտնվող ուժերը, ինչպիսին «Ազատ Հայրենիք»-ն է, ուստի նորմալ է, որ իրենք էլ հավաք են անցկացնում:
Թովմասյանը նշեց նաև, որ հանրահավաքին մասնակցել են ոչ միայն «Հայրենիք»-ի կուսակցականներ, այլև՝ ՀՅԴ, «Արցախի ժողովրդավարական» կուսակցությունների ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: «Հանրահավաքում ելույթով հանդես է եկել ոչ միայն Արայիկ Հարությունյանը, մեր կուսակիցները, այլև ՀՅԴ ներկայացուցիչը, «Հայրենասեր» ՀԿ համահիմնադիրը, Քաշաթաղում ապրող մեր հայրենակիցները: Քաշաթաղում ապրող մեր հայրենակիցները կոչ են արել ՀՀ-ում, Արցախում և Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներին միանալ իրենց՝ մերժելով տարածքների զիջման ցանկացած փորձ»,- նշեց պատգամավորը: