Արցախում այս տարվա առաջին կիսամյակում ծնունդների թիվն աճել է մոտ 200-ով. գերակշռել են տղաները
2022 թվականի առաջին կիսամյակում Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել  է  792 երեխա՝ 406 տղա, 386 աղջիկ:
Քաղաք Ստեփանակերտում 697 երեխա է ծնվել,  առավելագույն  ծնված երեխաների  քանակ   շրջաններից   գրանցվել է Մարտակերտում՝  66,  այնուհետև՝  Մարտունիում՝  29:
Հունվար-հունիս  ժամանակահատվածում Արցախում արձանագրվել է զույգ երեխաների 4 ծնունդ:
Հարկ է նշել, որ  6 երեխա ծնվել է արտամարմնային   բեղմնավորման  ճանապարհով,  որից 3   տղա,  3  աղջիկ:
Արցախի  Հանրապետությունից  ՀՀ բուժհաստատություններում ծնվել է 15 երեխա՝ 8 տղա,  7 աղջիկ:  Արդյունքում ԱՀ-ում  ընդհանուր  ծնելիությունը  առաջին կիսամյակում կազմել է 807 երեխա՝  414  տղա, 393  աղջիկ:
2021 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել է  593 երեխա՝  270  տղա, 323-աղջիկ, ինչը նշանակում է, որ ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածում ունենք ուրախալի փաստ այն առումով, որ ծնունդների թիվն աճել է գրեթե 200-ով, և նորածինների մեջ գերակշռում են ապագա զինվորները: