Արցախում նախատեսվում է մի շարք բարեփոխումների միջոցով ուժեղացնել շրջանային բուժմիավորումների կարողությունները
Այսօր ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը և Առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյան Միքայել Հայրիյանը միասին այցելել են Ասկերանի շրջանային բուժմիավորում և գործադիր տնօրեն Գոհար Հակոբջանյանը տեղում ներկայացրել է բուժհիմնարկի 2021թ․ գործունեության ցուցանիշները։
Հաշվետու տարում՝
2021թ-ի հոկտեմբերի 10-ից բուժհիմնարկում գործում է ՈՒՁՀ-ի կաբինետ, որում իրականացվել է 665 ՈՒՁՀ:
Վերապատրաստման դասընթացներ են անցել ՇԲՄ-ի բժիշկները և բուժքույրերը:
COVID-19 համավարակի հետ կապված հաճախակի են դարձել բժիշկների Zoom հարթակի միջոցով վերապատրաստման դասընթացները:
2021թ․ 1055 մարդ ( 582 երեխա) անվճար ապահովվել են դեղորայքով։
Շտապ բժշկական օգնության բաժանմունքը ապահովում է շուրջօրյա անհետաձգելի բժշկական օգնություն և 2021թ. գրանցվել է 1174 կանչ, որից 497 գյուղական վայրերից։
2021թ-ին ստացիոնար բուժում են ստացել 314 հիվանդ, որից մանկական` 86, ընդհանուր թերապևտիկ 211, մանկաբարձա-գինեկոլոգիական` 86:
Բուժանձնակազմի հետ քննարկել են բուժսպասարկման որակի բարձրացման, շենքային ու տեխնիկական պայմանների բարելավմանն առնչվող հարցեր:
Պետնախարար Ա․ Բեգլարյանը նշել է, որ ԱՀ կառավարությունն անհրաժեշտ ու վճռական քայլեր է իրականացնելու՝ համակարգային լուծումներով հարթելով առկա խնդիրները: Նախատեսվում է մի շարք բարեփոխումների միջոցով ուժեղացնել շրջանային բուժմիավորումների կարողությունները և ակտիվ գործունեություն ծավալել հատկապես կանխարգելիչ առողջապահության արդյունավետության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Հանդիպման վերջում նախարար Մ․ Հայրիյանը իր գոհունակությունն է հայտնել բուժանձնակազմին նման պայմաններում աշխատանքը պատշաճ ձևով իրականացնելու համար։