Արթուր Սամվելի Արզանյան. եւս մի նահատակ Սյունիքից
Արթուր Սամվելի Արզանյանը ծնվել է 1987 թվականի հունվարի 7-ին, ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում։
Միջնակարգ կրթությունը ավարտել է 2004 թվականին՝ Գորիսի թիվ 5 միջնակարգ դպրոցում։
2005 թ. զորակոչվել է հայկական բանակ։ Ավարտելով ծառայությունը, վերադարձել է Գորիս, ամուսնացել է Մարիաննա Մարությանի հետ, ունեցել են մեկ որդի։
2001 թվականին աշխատատանքի է ընդունվում ՀՀ ՊՆ N զորամասում, որպես ռադիոհեռագրող։ Մասնակցել է 2016 թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմին։ 2018թ. տեղափոխվում է ՀՀ ՊՆ N հատուկ նշանակության զորամաս, աշխատում է, որպես հետախույզ։
Արթուրը ամենուր սպասված և սիրված էր, ընկերասեր էր, ընտանիքի համար օրինակելի որդի, լավ ամուսին և լավ հայր, հայրենասեր էր և միշտ պատրաստ էր իր կյանքը տալ հայրենի հող ու ջրին։
Իր ծառայության ընթացքում, բարձր ցուցանիշների և օրինակելի զինվորական կարգապահության համար, բազմակի անգամ պարգևատրվել է պատվոգրերով։
2020թ. Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Սիրիայից բերված ահաբեկիչների կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմում, հենց առաջին օրը, իր զինակից ընկերների հետ մեկնում է Մեխակավան, պաշտպանելու հայրենի սահմանները։
Արթուրը զոհվեց 2020թ. սեպտեմբերի 30-ին՝ մարտական առաջադրանք կատարելու ժամանակ։
Այսօր՝ փետրվարի 21-ին, ժամը 14։30 Գորիսի սգո սրահում տեղի կունենա Արթուր Սամվելի Արզանյանի հիշատակի արարողությունը։