Աշոտավան թաղամասում խաչ կանգնեցվեց
Կապանի Աշոտավան թաղամասի երիտասարդությունը վաղուց մտադրություն ուներ բնակավայրի մոտակա բարձունքում  խաչ կանգնեցնել: Բայց ինչպես այս մեկը, եւ ընդհանրապես բոլոր ծրագրերը կորոնավիրուսի համավարակը եւ 44-օրյա պատերազմը վիժեցրին: Բայց մտահղացումը Մհեր Գեւորգյանի գլխավորությամբ տրամաբանական ավարտին հասցվեց: Նոյեմբերի 20-ին  թաղամասի բնակչության եւ հյուրերի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ խաչի օծման արարողություն, որը կատարեց Քաջարանի հոգեւոր հովիվ Տեր Շիրակ քահանա Խանոյանը: Շնորհավորանքի իր խոսքում հոգեւոր հայրը նշեց, որ այդ վայրը ուխտատեղի կդառնա թաղամասի բնակչության համար: Ներկաներին օրվա խորհրդի առթիվ շնորհավորեց Կապանի համայնքապետի տեղակալ Գոռ Թադեւոսյանը:
Խաչի օծումից հետո միջոցառման մասնակիցները ուխտագնացություն կատարեցին դեպի մոտակայքում գտնվող 18-րդ դարում կառուցված Ղաթարի սուրբ Գեւորգ եկեղեցի եւ Բաշքենդ երբեմնի գյուղում կառուցված 19-րդ դարի հունական ուղղափառ  եկեղեցի, ավաղ, երկուսն էլ կիսաքանդ ու լքված եւ վերականգնողի ձեռքի կարոտ: