Ավագանին նախնական համաձայնություն է տվել Բաղաբերդ թաղամասում 250 տեղ հզորությամբ մանկապարտեզի կառուցմանը
Այսօր՝ դեկտեմբերի 24–ին, տեղի է ունեցել ավագանու իններորդ նստաշրջանի այս տարվա վերջին նիստը, որին մասնակցում էր ավագանու 19 անդամ։ Նիստը վարում էր համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը։
Ավագանին տարին ամփոփել է բարձր ցուցանիշով․2025 թվականի դեկտեմբերի 24-ի դրությամբ համայնքի բյուջեի սեփական եկամուտները գերակատարվել են 106%-ով:
Հաստատված օրակարգի համաձայն ավագանին հավանության է արժանացրել նաև Կապան համայնքի 2026 թվականի բյուջեն։ Բյուջեի նախագծում եկամուտների ընդհանուր գումարը նախատեսվել է 5,283,415․3 ՀՀ հազ․դրամ, որը գերազանցում է 2025 թվականի հաստատված նույն ցուցանիշը 390,924․5 ՀՀ հազ․դրամով կամ 8․0%-ով։
Համայնքի ղեկավարի առաջարկությամբ ավագանին հաստատել և նախնական համաձայնություն է տվել Բաղաբերդ թաղամասում 250 տեղ հզորությամբ մանկապարտեզի կառուցման նախագծին, որի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի ձեռքբերման գործընթացն արդեն իսկ մեկնարկել է։
Նիստի ընթացքում ավագանու որոշմամբ հաստատվել է նաև համայնքապետարանի աշխատակազմի կառուցվածքը, աշխատակիցների թվաքանակը, հաստիքացուցակը և պաշտոնային դրույքաչափերը, համայնքի սեփականություն համարվող գույքի՝ 2025թ. գույքագրման փաստաթղթերը, համայնքի սեփականություն համարվող հողերի կառավարման 2026 թվականի ծրագիրը, սահմանվել տեղական տուրքերի և վճարների տեսակները, դրույքաչափերն ու արտոնությունները։
Օրակարգի մնացյալ հարցերի գերակշիռ մասը եղել է քաղաքաշինական բնույթի, որոնք ևս ավագանու անդամների կողմից հաստատվել են միաձայն։
Նիստի ավարտին համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը շնորհակալություն է հայտնել ավագանու անդամներին՝ համայնքի զարգացմանն ուղղված կարևոր որոշումների ընդունման գործում իրենց արդյունավետ մասնակցության համար, ինչպես նաև շնորհավորել գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով, որ 2026 թվականը յուրաքանչյուրի համար լինի շարունակական ձեռքբերումների և նախանշված նպատակների իրագործման տարի։
Ավագանու նիստի հարցերին մանրամասն ծանոթանալու համար կարող եք դիտել առցանց հեռարձակումը՝ https://www.youtube.com/watch?v=XCDRDlZm6nw
Ավագանու տասերորդ նստաշրջանի առաջին նիստը կկայանա 2026 թվականի փետրվարի 10-ին։