Սյունիքի մարզում «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի մասնակցությամբ երրորդ փառատոնը՝ «Թիկունքը՝ մշակույթ, սահմանը՝ կենտրոն» խորագրով, մայիսի 9-ին դարձյալ հյուրընկալվեց Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում: Նախ` առանձին ելույթ ունեցան Գորիսի, Սիսիանի, Խնձորեսկի, Շինուհայրի, Կապանի արվեստի մանկական և թիվ 1, թիվ 3 երաժշտական դպրոցների, արվեստի պետական քոլեջի և Կապանի համայնքապետարանի կանանց երգչախմբերը, որոնց կատարումները ջերմությամբ ընդունվեցին:
Այնուհետև այդ կոլեկտիվները դարձան միասնական երգչախումբ, որոնց համար որպես դիրիժոր հանդես եկան Շուշան Գրիգորյանը (Կապանի արվեստի մանկական դպրոց), Նարեկ Մկրտունցը (Գորիսի Արամ Սաթյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոց) և Գայանե Հարությունյանը (Կապանի համայնքապետարանի կանանց երգչախմբի ղեկավար): Իսկ ամենավերջում միացյալ երգչախումբը ելույթ ունեցավ մաեստրո Տիգրան Հեքեքյանի դիրիժորությամբ՝ գեղագիտական հաճույք պատճառելով հանդիսականին:
«Մենք գալիս ենք սիրով, մենք գալիս ենք երգով, գալիս ենք երգեցնելու, սիրել տալու, մարդկանց միացնելու: Երջանիկ եմ տեսնելու, որ հեռավոր Խնձորեսկի, Շինուհայրի, Սիսիանի, Գորիսի, Կապանի երգչախմբերը միախառնվում են, երեխաները ծանոթանում են իրար ու երգում: Սա ամենալավ միջոցն է պատանի երգիչներին միավորելու: Ափսոս, որ Արցախի շրջափակման պատճառով չկարողացանք հանդես գալ նաև այնտեղ, ինչպես լինում էր սովորաբար», -համերգի ավարտին ասաց մաեստրոն և շնորհակալագրեր հանձնեց Կապանի կրթօջախների տնօրեններին, ովքեր նպաստեցին այս փառատոնի կայացմանը՝ հյուրընկալելով փոքրիկ երաժիշտներին: Շնորհակալագիր հանձնվեց նաև փառատոնի կայացման ակունքներում կանգնած Լիաննա Հակոբյանին:
Երգչախմբերը հաղթանակի օրը փոքրիկ տոն պարգևեցին կապանցի հանդիսականին: Կարևոր մի հանգամանք.  հունիսի 8-ից 10-ը Գերմանիայի Դաշնության Լայպցիգ քաղաքում կայանալու է Բախի անվան փառատոն, որին հրավիրված է  «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը, և ըստ էության սյունիքյան այս՝ արդեն ավանդական դարձած փառատոնը փոքրիկ երգիչների համար գլխավոր փորձ էր եվրոպական պատասխանատու մրցույթից առաջ: Այս համատեքստում Կապանի արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը հաջողություն մաղթեց «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներին» և շնորհավորեց երգչախմբի հիմնադրման 30-ամյակի առթիվ:
Իսկ նախօրեին հանդես էր եկել Քաջարանի մշակույթի պալատում:
Մայիսի 10-ին «Երգով ու սիրով» երգչախմբային փառատոնը կեզրափակվի Գորիսում տեղի ունենալիք համերգով: