Այդ աներեսն ինչպե՞ս էր Նիկոլի հետ հայտնվել միեւնույն հարթակում
Նիկոլ Փաշինյանի 2018թ. սյունիքյան այցը, անտարակույս, նշանակալից իրադարձություն էր մեր երկրամասում:
Ամառվա տապին՝ մեկ օրվա ընթացքում, այդքան հանդիպումներ, եւ հոգնության ու հիասթափության ոչ մի նշան…
Այցի տասնյակ դրվագներ, անշուշտ, առանձին վերլուծության եւ գնահատման կարիք ունեն:
Մի դրվագ, սակայն, առաջին իսկ վայրկյաններից որակվեց որպես սենսացիա, առեղծված, հանելուկ, անհավանական իրողություն, տեսիլք…
Բանն այն է, որ քաջարանյան հանդիպման ժամանակ Վահե Ա. Հակոբյան անուն-ազգանունով անձնավորությունը հանրապետության վարչապետի հետ հայտնվել էր միեւնույն հարթակում:
Այդ տղան, ինչպես հայտնի է, քսան ամիս զբաղեցրել է Սյունիքի մարզպետի աթոռը:
Ամբողջ այդ ընթացքում նա գործել է ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության, ընդդեմ Հայստանի սահմանադրության, անարգել կերպով պղծել սյունիքյան արժեքները, մեր սրբասուրբ հողը, ծաղրել սյունեցիներին:
Այդ տղան 2018-ի ապրիլին Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած համաժողովրդական մաքրամաքուր շարժումը գնահատեց իբրեւ հոգեկան հիվանդների շարժում:
Նա մի քանի անգամ խորհրդակցություն անցկացրեց՝ վարկաբեկելով այդ շարժումը, սպառնալով այն ղեկավարներին, ում ենթակաները կհամարձակվեն մասնակցել քաղաքացիական խաղաղ անհնազանդությանը:
Այդ տղայի օգնականն էր, որ մարզպետ կոչվածի ներկայությամբ, ապտակեց ցուցարար երեխային:
Այդ տղայի գիտությամբ էին 2018-ի ապրիլին վարձկաններ բերվել Քաջարանի կոմբինատից՝ կապանցի ցուցարարներին ահաբեկելու համար:
Այդ տղան էր, որ մարզպետարանից հեռացվելու օրն այդտեղից հավաքել-տարել էր նույնիսկ աղբամանները՝ բերված Քաջարանի կոմբինատից, նաեւ էժանագին աթոռները, ջահերը, ինչ-որ համակարգիչներ եւ անտենա…
Այդ տղան էր, որ խլել էր դպրոցականների ճամբարը եւ վերածել այն իր ու իր հարճերի գիշերային խրախճանքի վայրի:
Այդ տղան էր, որ սյունեցի մտավորականներին իրեն անձնական թշնամի էր հայտարարել:
Այդ տղան է, որ մինչեւ օրս չի վերադարձրել Սյունիքից գողացածը:
Այդ տղան է, որ մինչեւ այսօր այդպես էլ չի ասում, թե ինչպե՞ս է իր ինտելեկտուալ եւ կազմակերպչական տկար կարողություններով չորս տարում Սյունիքում դարձել Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը:
Հեղափոխության եւ հետհեղափոխական իրադարձությունների տրամաբանությունը ենթադրել էր տալիս, որ նոր Հայաստանում առաջինը եւ անհապաղ պետք է ձերբակալվի Վահե Ա. Հակոբյանը, բայց…
Հուլիսի 5-ին՝ Սահմանադրության օրը, հանկարծ նա հայտնվում է այն հարթակում, որտեղ կանգնած է Նիկոլ Փաշինյանը, ում Սյունիքում անվանեցին «մեր երազանքների վարչապետ»:
Առեղծվածային այդ երեւույթը, անշուշտ, պարզաբանման կարիք ունի:
Ո՞վ է այդ արարածը հիմա, ի՞նչ կարգավիճակ ունի, մի՞թե ինչ-որ գաղտնի ծառայության ծպտված գործակալ է կամ կոմբինատի սեփականատեր կամ կոմբինատի պաշտոնյա:
Արդյո՞ք թույլատրել են նրան բարձրանալու այդ հարթակ եւ կանգնելու հեղափոխության առաջնորդի կողքին:
Իսկ միգուցե ի՞նքն էր աներեսի պես բարձրացել հարթակ՝ նկարվելու եւ իրենից զզված սյունեցիներին ինչ-որ մեսիջ ուղարկելու համար, ինչը քիչ հավանական ենք համարում:
Չսպասելով այդ հարցերի պատասխանին, վերստին հիշեցնում ենք հնարքի հեղինակներին՝ արեք, ինչ-որ կամենում եք, միեւնույն է՝ Վահե Ա. Հակոբյանը վաղուց արդեն ու հավերժորեն Սյունիքի նորագույն պատմության աղբանոցում է: Եվ նրա բարոյական վերակենդանացմանը միտված ամեն մի քայլ, ում կողմից էլ ձեռնարկված լինի կամ այսուհետ ձեռնարկվի, Սյունիքում դիտվում է եւ կդիտվի իբրեւ Հայաստանի Հանրապետությանը, նաեւ 2018թ. ապրիլ-մայիսյան ազնիվ իրադարձությունների վարկաբեկմանը միտված քայլ: