Այս տարի բուհ ընդունվելու համար դիմորդները միայն մեկ քննություն կհանձնեն. Արայիկ Հարությունյան
Ըստ ընթացակարգի միասնական քննությունների համար նախնական հայտերը դիմորդները լրացրել են մինչև մարտի 15-ը: Սակայն, քանի որ ընթացակարգի փոփոխություն է տեղի ունենում, ապա անհրաժեշտ է հայտերի ճշգրտման և փոփոխության ժամանակ տալ, թե արդեն հայտագրվածներին և թե նաեւ  նախորդ տարիների շրջանավարտներին, այն դիմորդներին, որոնք նպատակադրվել էին դիմել այլ բուհեր, որոնց քննությունները անորոշ ժամանակով հետաձգվել են: Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադառնալով ընդունելության քննությունների հայտագրմանը, ասաց ԿԳՄՍՆ Արայիկ Հարությունյանը:
Հարությունյանը նշեց, որ առաջարկվում է միավորել ընդունելության քննությունների հայտագրման գործընթացը բուհեր դիմելու հայտադիմում լրացնելու գործընթացի հետ՝ ունենալով մեկ միասնական պրոցես. «Այսպիսով սույն թվական մայիսի 25-ից հնարավարություն կտրվի հայտագրվելու մինչև սույն թվականի հունիսի 15-ը: Դիմորդները միաժամանակ կընտրեն թե քննական առարկան, թե բուհն ու մասնագիտությունը: Մինչև մարտի 15-ը քննությունների համար վճարված գումարները դիմորդներին կվերադարձվեն փոխանցման միջոցով: Այսինքն մեկ քննություն են հանձնելու: Մենք առաջարկները ստացել ենք բուհերից, բայց դրանք քննարկելու ենք, դրանք վերջնական չեն և մինչև ամսի 30-ը կասենք, թե որ մասնագիտությունից որն է լինելու այդ միակ և հիմնական քննության առարկան»:
Հարությունյանը նշեց, որ քննական կենտորնները լինելու են ամբողջ հանրապետությունով մեկ, և ամբողջ հանրապետությունով մեկ իրենք իրականացնելու են ոչ զանգվածային կուտակումներով, այսինքն սահմանափակ թվով դիմորդներ կլինեն մեկ կենտրոնում:
Դիմորդները քննությունները հանձնելու են հուլիսի սկզբին՝ առաջին տաս օրերի ընթացքում: Հարությունյանը նշեց, որ քննությունը լինելու է պարտադիր այն առարկաներից մեկից, որոնք պետք է դիմորդները տային:
Նախարարը նշեց նաեւ, որ միասնական բանավոր քննություններ այս տարի չեն անցկացվելու, իսկ արվեստի ու սպորտի մասնագիտացված բուհերում ևս մեկ հիմնական մասնագիտացված քննություն կանցկացվի՝ ընտրված առարկայից: Հայտերի ընդունումը լինելու է էլեկտրոնային եղանակով: