Այսօր աշխարհակարգը ենթարկվում է օբյեկտիվ, բայց ցավոտ վերափոխման. ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ձևավորված աշխարհակարգը ներկայումս օբյեկտիվ, բայց ցավոտ վերափոխման է ենթարկվում. հայտարարել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նուրլան Սեիտիմովը՝ Դուշանբեում Համագործակցության անդամ պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 56-րդ նիստի ընթացքում։
«Դուք և ես ականատես ենք լինում, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքում ձևավորված աշխարհակարգը ենթարկվում է օբյեկտիվ, բայց ցավոտ վերափոխման», – նշել է նա։
Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱԱԳ) տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինն, իր հերթին ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները պահանջում է, որ իր եվրոպացի գործընկերները ստանձնեն ԱՊՀ–ում ենթադրաբար անկախ ակտիվիստներին ֆինանսավորելու հիմնական բեռը։
«Եվրոպացիները պարտավոր են ստանձնել ենթադրաբար անկախ ակտիվիստներին ֆինանսավորելու հիմնական բեռը՝ Վաշինգտոնի կողմից ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունից, «Ազատություն»/«Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանից և այլնից կասեցված օգնության դիմաց», – նշել է Նարիշկինը։