Այսօր հիշում ենք Մարատ Նուրիջանյանին
Մարատ Աշոտի Նուրիջանյան  (7 հունվարի 1941թ., Կապան, Սյունիքի մարզ, Հայաստան -  7 նոյեմբերի 1996թ.), հայ քանդակագործ, նկարիչ, ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ։
Մարատ Նուրիջանյանը ծնվել է 1941թ. հունվարի 7-ին Կապանում՝ ծառայողի ընտանիքում: Միջնակարգ կրթություն է ստացել Կապանի Մ.Գորկու անվան N1 դպրոցում: Գերազանցության դիպլոմով ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, ապա՝ Երեւանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը:
1968 թվականից Կապանի երկրագիտական թանգարանի հիմնադիր տնօրենն էր, թանգարանի առաջին հավաքչական աշխատանքների կազմակերպիչը: Աշխատել է կահույքի ֆաբրիկայում՝ ինժեներ-նկարիչ, եղել է քաղաքի գլխավոր նկարիչ, «Հայռեկլամի» Կապանի տեղամասի պետ:
Նրա աշխատանքները տեղադրված են Կապանի տարածաշրջանի տարբեր վայրերում. 1972-ին՝ Վաչագան գյուղում՝ Բրեստ ամրոցի ակտիվ պաշտպան Սոս Նուրիջանյանի արձանը, 1974-ին՝ Կապանի բժշկական ուսումնարանի ճեմասրահում՝ «Հավերժություն» քանդակը:
Նրա ստեղծագործություններից է «Գանձասարի բանալին» քանդակը կամ, ինչպես ժողովուրդն է ասում, «Արջ»-ի արձանը :
1978-ին Կապանի կենտրոնում վեր է խոյացել «Դավիթ Բեկ» հուշարձանը, որ ստեղծվել է իր դասախոս եւ ուսուցիչ, հանրապետության ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Բաղդասարյանի հետ:
Ունի նաեւ այլ՝ «Մերկ կնոջ ֆիգուրը», «Շատրվանը», «Հանքափորը» աշխատանքներ:
Նրա մատնահետքերը կան Երեւանում տեղադրված Արա Հարությունյանի «Սայաթ-Նովա» աղբյուր-քանդակի վրա. կոմպոզիցիան ներառում է հարթաքանդակ՝ հեզաճկուն հայուհիների տեսքով:
Վաղաժամ մահով արվեստագետի բազում մտահղացումներ անավարտ մնացին:
Սկսել էր կերտել Զորավար Անդրանիկի հուշարձանը, չավարտեց նաեւ Գարեգին Նժդեհի արձանը:
Հայրենիքի նվիրյալների մանրաքանդակներն այսօր պահվում են հայրական տան մի անկյունում՝ որպես թանկագին մասունքներ:
Գոնե լավ է, որ նրա գործն ու վաստակն աննկատ չմնացին: 2014 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Մարատ Նուրիջանյանը մշակույթի բնագավառում ունեցած մեծ ավանդի ու վաստակի համար (հետմահու) պարգեւատրվեց  «Կապան» ոսկե մեդալով:
Այսօր նրա ստեղծագործական ջիղը շարունակվում է թոռնուհու՝ Արինա Գրիգորյանի մեջ: Ինքն ու ամուսինը՝ քանդակագործ Տիգրան Մուրադյանը, կերտել են պապիկի՝ Մարատ Նուրիջանյանի քանդակը:
Նոյեմբերի 7-ին՝ երկու տասնամյակ առաջ, երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց քանդակագործ, ԽՍՀՄ նկարիչների միության անդամ Մարատ Նուրիջանյանը. նախախնամությունը նրան 55 տարվա կյանք էր բաշխել, բայց մնայուն հետք թողեց Կապանի մշակութային կյանքում:
Քաղաքի առաջին բարձրագույն կրթություն ստացած քանդակագործն էր, ասել է թե՝ առաջին պրոֆեսիոնալ քանդակագործը: