Այսօր Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է
Այսօր Արցախի հերոս, Հայաստանի Ազգային հերոս, ականավոր ռազմական-քաղաքական գործիչ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է. նա կդառնար 61 տարեկան:
Վազգեն Սարգսյանը ծնվել է 1959 թվականին, Արարատի շրջանի Արարատ գյուղում։ Գյուղի միջնակարագ դպրոցն ավարտելուց հետո 1979թ. ընդունվել է Երեւանի ֆիզիկական կուլտուրայի պետական ինստիտուտը։
Վազգեն Սարգսյանն ակտիվ հասարակական կյանք մուտք է գործել որպես գրող-լրագրող։ 1985թ. դարձել է Հայաստանի Գրողների միության անդամ։ 1987-90թթ. աշխատակցել է «Գարուն» ամսագրին՝ որպես հրապարակախոսության բաժնի վարիչ։ 1987թ. «Հացի փորձություն» գրքի համար նա արժանացել է Հայաստանի Կոմերիտ միության մրցանակին։
Արցախյան ազատամարտն էականորեն պայմանավորեց Վազգեն Սարգսյանի հետագա ճակատագիրը։ Շարժման առաջին իսկ օրերից նա ազատամարտիկների շարքերում էր` որպես արցախյան ազատագրական պայքարի առաջին կազմակերպիչներից մեկը։ 1990-91թթ. իր հրամանատարության ներքո միավորել է Երկրապահ կամավորական ջոկատները, եղել է ՀԽՍՀ երագույն խորհրդի պատգամավոր, պաշտպանության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։ 1991թ. Վազգեն Սարգսյանը նշանակվել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար: 1992-93թթ. եղել է ՀՀ նախագահի պաշտպանության հարցերով խորհրդական, հանրապետության սահմանամերձ շրջաններում նախագահի ներկայացուցիչ։ 1993-95թթ. նա զբաղեցրել է ուժային կառույցների համակարգման հարցերով ՀՀ պետական նախարարի պաշտոնը։ 1995-98թթ. վերստին գլխավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։ 1993թ.- ին հիմնադրել է «Երկրապահ Կամավորականների միությունը», ընտրվելով ԵԿՄ նախագահ։ 1995-1999թթ. կրկին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։ 1998թ. արժանացել է Արցախի հերոսի կոչման և «Ոսկե արծիվ» շքանշանի։ 1999թ.-ից մտել է քաղաքական դաշտ, դառնալով «Հանրապետական» կուսակցության առաջնորդ, ապա «Միասնություն» դաշինքի համանախագահ։ Խորհրդարանական ընտրություններում «Միասնություն» դաշինքի տարած համոզիչ հաղթանակի արդյունքում` 1999թ. հունիսից դարձել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ։ Այդ կարճ ժամանակամիջոցում նա դրսևորել պետական տաղանդավոր գործիչի նոր բարձր որակներ։ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը զոհվել է Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում, դավադիր գնդակից:
1999թ. դեկտեմբերին հետմահու արժանացել է Հայաստանի «Ազգային հերոսի» կոչման՝ պարգևատրվելով «Հայրենիք» շքանշանով: