«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամը կատարեց իր խոստումը, և շաբաթ երեկոյան վերականգնվեց երթևեկությունը Կապան-Տաթև-Հալիձոր-Շինուհայր-Մ2 մայրուղով: Տաթևի արևելյան մուտքում՝ մոտ 200 մ երկարությամբ սողանքային-գրունտային հատվածում, ճանապարհը վերաշինվել-ասֆալտապատվել էր...
Սակայն այսօր առավոտյան նորից արգելափակված էր երթևեկությունը մայրուղու Տաթև-Սատանի կամուրջ հատվածում:
Տեղում հերթապահող ոստիկանության կապիտանը մեզ տեղեկացրեց, որ այս իրավիճակը ստեղծվել է մոտ 12 ժամ առաջ՝ կիրակի երեկոյան, ու մինչև հիմա ոլորաններից մեկում վթարված բեռնատարը դուրս չի բերվում ճանապարհի երթևեկելի մասից:
Առավոտյան շուտ ամբարձիչ կռունկն արդեն տեղ էր հասել, և փորձում էին ճանապարհն ամբողջովին վերաբացել...
Ստեղծված իրավիճակը ևս մեկ առիթ է պատկան մարմինների ուշադրությունը հրավիրելու Կապան-Տաթև-Մ2 մայրուղու կանոնավոր շահագործման չափազանց կարևոր հանգամանքի վրա:
Անշուշտ, վթարներ միշտ էլ կլինեն, դրանցից խուսափել (ցավոք) հնարավոր չէ, և դա խոսակցության այլ թեմա է...
Խնդիրն այն է, որ նման վթարների պատճառով մայրուղու արգելափակված վիճակի շտկումը ժամեր է տևում: Եվ ոչ թե այն պատճառով, որ դժվար է հետևանքները վերացնել, այլ այն պատճառով, որ դրա համար պատասխանատու կազմակերպությունները կամ պաշտոնյաները տեղում չեն:
Եվ ողջամիտ հարց է ծագում՝ Սյունիքի մարզում կա՞ մի պաշտոնյա կամ կազմակերպություն, որ պարտավոր է նման իրավիճակներում գործի գլխին կանգնել և նման կրիտիկական իրավիճակները հնարավորինս արագ շտկել:
Եվ նորից անպատասխան մնաց մեր հարցը՝ ո՞ր կազմակերպությունն է ֆինանսավորվել միջազգային նշանակության այս մայրուղու  ձմեռային շահագործումն իրականացնելու համար: