Այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության գոյության համար արցախցիներն ամենաբարձր գինն են վճարել. Սամվել Շահրամանյան
Արցախի ժողովուրդը վճարել է ամենաբարձր գինը, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր գոյություն ունենա։ Այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ագրեսիայի և տեղահանության սկզբի տարեդարձի առթիվ։
Նախ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց լրատվամիջոցներին և ընդգծեց, որ վերջին ագրեսիայի ժամանակ զոհվածները, նրանք, ովքեր առաջինը կրեցին հարվածի ծանրությունը, հնարավորություն տալով բնակչությանը լքել իրենց տները, թաղված են Եռաբլուրում: «Ագրեսիայի արդյունքում մենք զրկվել ենք մեր հայրենիքից և բռնի տեղահանվել: Մեր համաքաղաքացիների մեծ մասը բնակություն է հաստատել Հայաստանում, որը մենք նույնպես համարում ենք մեր հայրենիքը», - նշեց Սամվել Շահրամանյանը։
Կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարության դեմ այդ օրվա իրադարձությունները դասագրքերում խեղաթյուրելու համար դատական ​​հայցի վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ նախագահը մանրամասներ չհայտնեց՝ ընդգծելով միայն, որ ապագա սերունդները պետք է իմանան ճշմարտությունը։ «Մենք դատարանին կներկայացնենք բոլոր ապացույցները, որոնք կհաստատեն մեր խոսքերը», - հայտարարեց Շահրամանյանը։
Մեկնաբանելով այն պնդումները, որ «Արցախը հանձնվել է Եվլախի հանդիպումներում», Սամվել Շահրամանյանը հիշեցրեց, որ ինքը ներկա չի եղել այդ հանդիպումներին և երբեք Եվլախում չի եղել։ Նա հավելեց, որ հանդիպումների մասնակիցները ոչինչ չեն ստորագրել, և որ հանդիպումները զուտ մարդասիրական բնույթի էին։
Անդրադառնալով վարչապետի այն հայտարարություններին, թե «մենք չկորցրեցինք Լեռնային Ղարաբաղը, այլ գտանք Հայաստանը», Արցախի նախագահը նշել է. «Կարող եմ միայն ավելացնել, որ Արցախի ժողովուրդը վճարեց ամենաբարձր գինը, որպեսզի այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունենա»։
Ինչ վերաբերում է բնակչության Արցախ վերադառնալու հարցին, Շահրամանյանն ընդգծեց, որ հարցը վերաբերում է ոչ միայն Արցախի ժողովրդին, այլև համահայկական հարց է, և «մենք հույս ունենք կոնսենսուսի, որը ներկայումս գոյություն չունի»։ «Արցախի հարցը չի կարող փակված լինել, քանի դեռ արցախցիները զրկված են իրենց հայրենիքից, նախնիների գերեզմաններից և սրբավայրերից։ Մենք կարծում ենք, որ վաղ թե ուշ պետք է համապատասխան գնահատական ​​տրվի», - եզրափակեց Արցախի նախագահը։