Այվազյանն ու Թովմասյանը խոսել են գերիներին վերադարձնելու շուրջ ձեռնարկվող քայլերի մասին
Հայաստանի արտգործնախարարի ու Արցախի խորհրդարանի նախագահի հանդիպման ժամանակ մի շարք կարևոր հարցեր են քննարկվել, պաշտոնյաներն անդրադարձել են նաև ընտրությունների թեմային։
Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանն ու Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը խոսել են հայ ռազմագերիներին ու պատանդներին հայրենիք վերադարձնելու շուրջ ձեռնարկվող միջոցառումների մասին: Տեղեկությունը հայտնում է Արցախի ԱԺ մամուլի ծառայությունը` նշելով, որ Թովմասյանը Հայաստան է եկել աշխատանքային այցով։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հետպատերազմական Արցախում առաջացած սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար և այլ ժամանակածին խնդիրներ, անդրադարձել դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
«Երկուստեք դատապարտելի են համարել Ադրբեջանի որդեգրած հայկական կրոնական և պատմամշակութային ցեղասպանությունը, այս առումով կարևորել արտաքին գերատեսչության՝ միջազգային կառույցներին ուղղված կոչերը»,–նշված է հաղորդագրության մեջ։
Թովմասյանը, անդրադառնալով հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումներին, նշել է, թե ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված ցանկացած պետության համար լավագույն տարբերակը, թերևս, արտահերթ ընտրությունների անցկացումն է:
«ՀՀ-ում ստեղծված իրադրությունը ինքնին պահանջում է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ: Եթե ուզում ենք ունենալ անվտանգ Արցախ, ապա պետք է ունենանք կայուն Հայաստան և հզոր Սփյուռք»,–ասել է Թովմասյանը։
Հիշեցնենք` այսօր հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդիպումներ կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արա Այվազյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Հանդիպումը տեղի կունենա ԱՊՀ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի շրջանակներում:
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն էլ հայտնել էր, որ ՀՀ ու ՌԴ արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ, ամենայն հավանականությամբ, կքննարկվի հայ ռազմագերիների հարցը։