Այժմ, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն իրար մեջ կարգավորել են ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հարցը, եկել է խաղաղ կյանքի հաստատման ժամանակը. Լավրով
10.10.2023 12:46
Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը պատրաստ է օգնել Հարավային Կովկասում խաղաղ կյանքի հաստատմանը։
Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հոդվածում:
«ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների ամբողջական պահպանումը և փոխկապակցվածությունը միջազգային խաղաղության և կայունության բանալին է», - գրել է Լավրովը:
Դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջամտությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերություններին անկայունություն է առաջացնում։
«Այժմ Բրյուսելը, մտածելով իր աշխարհաքաղաքական հավակնությունների մասին, իր «միջնորդական ծառայությունները» պարտադրում է Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ Վաշինգտոնի հետ ապակայունացում բերելով Հարավային Կովկաս։ Այժմ, երբ Երևանի և Բաքվի ղեկավարները իրար մեջ կարգավորել են երկու երկրների ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հարցը, եկել է խաղաղ կյանքի հաստատման և վստահության ամրապնդման ժամանակը։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել դրան»,- ասել է Լավրովը։